Rozrywka

  • 25 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2852

Wystawa "Architektura na Śląsku Cieszyńskim w międzywojniu"

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na wystawę fotografii "Architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym", która będzie eksponowana w galerii MDK od 4 do 30 września. Jej wernisaż odbędzie się 4 września o godzinie 17.00.

Wystawa "Czechosłowacka i polska architektura na Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym / Československá a polská architektura na Tĕšínském Slezsku v meziválečném období" to unikalna opowieść o architekturze dwóch krajów skupiającej się na jednym terenie. Archiwalne fotografie pokazują splendor, urodę oraz wysoką jakość artystyczną gmachów użyteczności publicznej, które powstały po polskiej i po czeskiej stronie. Możemy podziwiać wybrane gmachy urzędów, szpitali, kościołów, osiedli mieszkaniowych, kamienic oraz willi, z towarzyszeniem polsko-czeskich opisów.

Na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie prezentujące budynki z okresu międzywojennego, znajdujące się na terenie naszego miasta.

Ekspozycja powstała w ramach projektu wydawnictwa Ducatus Tesinensis zrealizowanego przy współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

Integralną częścią projektu, oprócz wystawy, jest bogato ilustrowany dwujęzyczny album pod tym samym tytułem. Jego autorami są Mariusz Makowski i Przemysław Czernek, którzy od wielu lat prowadzą badania nad dziedzictwem Śląska Cieszyńskiego. Przemysław Czernek jest historykiem sztuki i pracownikiem Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, a Mariusz Makowski (1958-2019) był historykiem, działaczem społecznym, prezesem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i kustoszem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Zgromadzony materiał ilustracyjny pochodzi ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Archiwum Ziemskiego w Opawie, Towarzystwa Miłośników Czechowic-Dziedzic, kilku innych instytucji oraz osób prywatnych.

Wystawa będzie prezentowana w galerii MDK od 4 do 30 września. Wernisaż zaplanowano na 4 września na godzinę 17.00. Wstęp wolny!

Organizatorzy:
Biblioteka Śląska w Katowicach
Dział Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach
MDK Czechowice-Dziedzice
Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach
Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Wystawa architektura śląska cieszyńskiego

ar / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj