czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 10 września 2020
  • 2 października 2020
  • wyświetleń: 3732

XXV Jesienny Festiwal Muzyczny Alkagran - zgarnij bilet

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Za nami:

W dniach 29 września - 2 października Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na XXV Jesienny Festiwal Muzyczny "Alkagran" oraz XI Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. Nasi czytelnicy mogą wygrać po 2 pojedyncze wejściówki na koncerty "Jubileuszowe refleksje" oraz "Już się zmierzcha". Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach!

Reklama

W programie seans filmu "Przerwana podróż" o Andrzeju Krzanowskim w reżyserii Jana Sosińskiego, konwersatorium 25+, czyli rozmowy o Alkagranie, a także koncert laureatów nagrody na najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego na X konkursie Akordeonowym Alkagran 2018. Orkiestra Muzyki Nowej da koncert pod nazwą "Już się zmierzcha...". W programie kompozycje Marcina Bortnowskiego, Andrzeja Krzanowskiego oraz Jagny Krzanowskiej.

W ramach Festiwalu zostanie odsłonięta w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach pamiątkowa tablica poświęcona Andrzejowi Krzanowskiemu. Wydarzenie zakończy się koncertem Laureatów XI Konkursu Akordeonowego.

Wstęp wolny!

alkagran


O festiwalu

Jesienny Festiwal Muzyczny Alkagran odbywa się corocznie od 1991 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jest poświęcony pamięci kompozytora i akordeonisty, Andrzeja Krzanowskiego, który całe życie związany był z Czechowicami-Dziedzicami. Rodowód nazwy związany jest z kwintetem akordeonowym Krzanowskiego "Alkagran czyli jedno miejsce na prawym brzegu Wisły". Samo słowo "Alkagran" wywodzi się natomiast z początkowych liter imion członków rodziny kompozytora - Aleksandry, Kamila, Grażyny i Andrzeja.


O Andrzeju Krzanowskim

Andrzej Krzanowski urodził się 9 kwietnia 1951 r. w Bielsku-Białej, zmarł 1 października 1990 r. w Pszczynie. Studiował kompozycję u Henryka Mikołaja Góreckiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz grę na akordeonie pod kierunkiem Joachima Pichury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.

Andrzej Krzanowski był twórcą muzyki symfonicznej, kameralnej i wokalno-instrumentalnej, ale jego szczególną specjalnością była muzyka na akordeon. Ten mało szanowany, pospolity instrument doczekał się w jego twórczości prawdziwej nobilitacji. Krzanowski odkrył w akordeonie nieznane możliwości barwne i artykulacyjne oraz wydobył z niego nową narrację i piękno.Kompozytor pozostawił ponad 100 opusów, z czego ponad połowę stanowią kompozycje akordeonowe. Z tym instrumentem występował na licznych festiwalach, takich jak I Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Digne-les-Bains, Dresdner Musikfestspiele, Musikprotokoll w Grazu, XV Międzynarodowy Festiwal w Pontino, Gaudeamus Music Week w Amsterdamie, Gulbenkian Contemporary Music Festival w Lizbonie, "Musica 83" w Strasburgu i wielu innych, wykonując głównie muzykę współczesną.

Wykładał w Akademii Muzycznej w Katowicach, prowadził również kursy muzyki akordeonowej w Niemczech, Finlandii i Francji. Był także związany z Państwowa Wyższą Szkołą Muzyczną we Wrocławiu i Państwową Szkołą Muzyczną im. M. Karłowicza w Katowicach.

Był stypendystą Witolda Lutosławskiego oraz Scottish Arts Council. Prezesował Związkowi Kompozytorów Polskich w Katowicach, prowadził wiele koncertów, brał udział w pracach jury konkursów akordeonowych i kompozytorskich. Był także przedstawicielem Grupy Stalowowolskiej, "Śląskiej Fali 51″, "nowego romantyzmu".


Strona festiwalu: alkagran.pl/

Konkurs


Konkurs

ar / czecho.pl
źródło: MDK Czechowice-Dziedzice, www.alkagran.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj