Reklama

Rozrywka

  • 1 czerwca 2021
  • 21 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2389

Historyczny wykład Jacka Cwetlera o arrasach wawelskich w MDK

Za nami:

21 czerwca o godzinie 18.30 w "Piwnicy Muz" Miejskiego Domu Kultury Jacek Cwetler wygłosi wykład "pt. "Arrasy wawelskie".

Jacek Cwetler - wykład o historii Czechowic
Jacek Cwetler wygłosi wykład o wawelskich arrasach · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


Wykład nawiąże do trwającej na Zamku Królewskim na Wawelu wystawy "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921". Jak zdradza Jacek Cwetler, czechowicki MDK planuje w okresie wakacyjnym zorganizować wyjazd na tę ekspozycję. Szczegóły niebawem.

Wykład historyka będzie opowieścią o jednej z najciekawszych i niezwykłych kolekcji, która powstała w wieku XVI, a w wiekach następnych miewała bardzo burzliwe losy. Od Zygmunta Starego, Królową Bonę i Zygmunta Augusta wszystko się zaczęło, powstała unikalna kolekcja ponad 330 arrasów. Kolekcję ostatni Jagiellon zapisał w testamencie swym poddanym. Jak źle "potraktował" arrasy Jan Kazimierz, a jeszcze gorzej żołnierze rosyjscy pod koniec XVIII wieku... Pokój Ryski, działalność Mariana Morelowskiego w odzyskiwaniu arrasów z ZSRR, wrześniowa wędrówka 1939, przez Europę - na tratwach, samochodach, statkiem morskim do Francji, potem Wielka Brytania i na Końcu Kanada. Batalie o zwrot arrasów, zwieńczone sukcesem pod koniec lat 50-tych XXw., powrót "Batorym", etc.

To tylko niektóre wątki, które zostaną poruszone na wykładzie. Będzie także o samych arrasach, ich tematyce, powstawaniu i konserwowaniu.

arrasy wawelskie

ar / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.