czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 31 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 2206

"Wielkie gorące szybkie puff" na deskach czechowickiego MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

W czwartek, 7 września o godzinie 17.00 na deskach czechowickiego MDK wystawiony zostanie speklakl "Wielkie gorące szybkie puff" w wykonaniu aktorów Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum". Dla naszych czytelników mamy dwa bilety na to wydarzenie.

Reklama

"Wielkie gorące szybkie puff" na deskach czechowickiego MDK
"Wielkie gorące szybkie puff" na deskach czechowickiego MDK · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


"Wielkie gorące szybkie puff" powstało na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego "Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią". Autor adaptacji i zarazem reżyser Paweł Chomczyk, twórca związany na co dzień ze znakomitą białostocką Grupą Coincidentia, dodał w scenariuszu nieco tekstów z mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza" oraz swoich własnych, a do współpracy nad tą kameralną sztuką, opowiadającą o zupełnie niekameralnych wydarzeniach zaprosił scenografkę Małgorzatę Tarasewicz-Wosik oraz kompozytora Jerzego Bielskiego.

W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazdy... Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość... Dlaczego protony i elektrony szalały na "imprezie narodzinowej" wszechświata i jakie były tego konsekwencje... No i co z tym czwartym wymiarem?!

Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi okazują się w pełnej humoru inscenizacji - zrealizowanej częściowo w konwencji teatru w teatrze - fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką. Jak mówi jeden z bohaterów, "kosmiczna rozróba trwa na całego", a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form. Teatralną adaptację książki Bogusia Janiszewskiego warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Spektakl "(...) stanowi szaloną eskapadę przez cząstki elementarne, zalążki pierwszych galaktyk i spotkania z kapryśnymi (a jakże!) gwiazdami. (...) pokazano nie tylko zagadnienia z obszaru fizyki, chemii, czy astronomii, ale i na tej kanwie przedstawiono ludzkie uczucia, nie bez humoru. Katowicka premiera nie znudzi najmłodszych, rozbawi dorosłych, a co najważniejsze, przyczyni się do zapamiętania niejednej ciekawostki o kosmosie". (Paweł Kluszczyński, Turbodźwiękowa e-lekcja, e-teatr, 19.01.2021)

Przedstawienie otrzymało nominację do nagrody teatralnej Złota Maska 2020 w województwie śląskim w kategorii spektakl dla młodych widzów. Bilety na spektakl w cenach 15 - 25 złotych można nabyć w sekretariacie MDK oraz w serwisie www.biletyna.pl.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum
  • Scenariusz: Paweł Chomczyk
  • Scenografia: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
  • Muzyka: Jerzy Bielski
  • Asystent reżysera: Michał Skiba
  • Obsada: Krystyna Nowińska, Ewa Reymann, Michał Skiba, Bartosz Socha
  • Tymon Chomczyk, Krystian Chomczyk.


Konkurs

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj