Rozrywka

  • 25 października 2021
  • 4 listopada 2021
  • wyświetleń: 3682

"Architekt w służbie dobra i piękna". W MDK o Stanisławie Niemczyku

Za nami:

W czwartek, 4 listopada w Piwnicy Muz w czechowickim MDK będzie można wysłuchać wykładu Ewy Chudyby "Stanisław Niemczyk, architekt w służbie dobra i piękna". Rozpoczęcie - godzina 18.00.

Stanisław Niemczyk
"Architekt w służbie dobra i piękna". W MDK o Stanisławie Niemczyku


Jak widział rolę i zadania architektury? Skąd czerpał inspirację? Dlaczego opisując proces projektowania i realizowania kościołów posługiwał się kategorią "antybudowanie"? Czy zgadzał się, kiedy jego realizacje określano jako "postmodernistyczne"?

Pochodzący z Czechowic-Dziedzic Stanisław Niemczyk (1943-2019) to jeden z najwybitniejszych polskich architektów, znany przede wszystkim z realizacji sakralnych - m.in. kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach czy świątyni pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. W 2016 roku zaprojektował ołtarze na Światowe Dni Młodzieży. Był jednym z niewielu współczesnych twórców architektury sakralnej, którego realizacje znajdowały uznanie zarówno wśród specjalistów, jak i wiernych oraz duchowieństwa.
Podczas wykładu - przywołując wypowiedzi Stanisława Niemczyka - przybliżymy zasadnicze wątki organizujące myśl architekta, które znalazły odzwierciedlenie w projektowanych przez niego budowlach. Wykład prowadzić będzie Ewa Chudyba - przygotowująca rozprawę doktorską poświęconą Stanisławowi Niemczykowi oraz współautorka - razem z Barbarą Sieminską - książki "Architekt dobra i piękna. Rzecz o Stanisławie Niemczyku". Publikacja ukazała się w Biblioteczce Gazety Czechowickiej.

Spotkanie połączone będzie z promocją książki wydanej przez Gazetę Czechowicką.

Wstęp wolny.

"Architekt w służbie dobra i piękna". W MDK o Stanisławie Niemczyku
"Architekt w służbie dobra i piękna". W MDK o Stanisławie Niemczyku · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj