Rozrywka

  • 26 kwietnia 2023
  • 5 maja 2023
  • wyświetleń: 1697

Zabawa słowem i tekstem w epitafiach żydowskich

Za nami:

5 maja o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się spotkanie z Wojciechem Wyziną pt. "Zabawa słowem i tekstem w epitafiach żydowskich na podstawie napisów z chrzanowskiego kirkutu".

Żydowskie napisy nagrobne są o wiele bogatsze od tych, z którymi obcujemy na innych cmentarzach. Można je porównać do funeralnych tekstów z czasów baroku. Podstawowe informacje identyfikujące zmarłego, są zwykle dopełnione lamentacjami i laudacjami. Te zaś pełne są poetyckich treści, w których abrewiatury przeplatają się z chronostychami, akronimami, akrostychami i innymi figurami retorycznymi. Razem tworzy to pełen tajemnicy świat, świat którego już nie ma.

Wojciech Wyzina - przewodnik, pilot wycieczek, społeczny opiekun zabytków. Korzystając z posiadanych uprawnień organizuje od kilkunastu lat zwiedzanie chrzanowskiego kirkutu pod wspólnym przesłaniem: Spacer z Dyletantem. Zapraszając do "odeszłego świata" za każdym razem ukazuje inne oblicze cmentarza, zatrzymuje się przy innych nagrobkach ukazując bogactwo obiektu i jego odmienność kulturową.

Wstęp wolny!

Zabawa słowem i tekstem w epitafiach żydowskich

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj