Rozrywka

  • 8 lipca 2009
  • wyświetleń: 1481

Powódź: Biskup apeluje o pomoc

Bp Tadeusz Rakoczy zaapelował o pomoc ofiarom powodzi w południowej Polsce oraz o modlitwę w intencji poszkodowanych i ludzi niosących im pomoc. Ordynariusz bielsko-żywiecki w specjalnym liście przypomniał, że Caritas Polska oraz Caritas diecezjalna włączyły się już w niesienie pomocy mieszkańcom miejscowości dotkniętych klęską powodzi.

„Na pomoc oczekują tysiące rodzin, które straciły dach nad głową, warsztaty pracy i często dorobek całego życia” – pisze hierarcha, prosząc proboszczów o zorganizowanie w niedzielę, 12 lipca, zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych.

„Tę pomoc przekażemy za pośrednictwem Caritas dla poszkodowanych w naszej oraz sąsiednich diecezjach. Ufam, że pozyskane środki pomogą w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb życiowych, a także w odbudowie domów, budynków gospodarczych i w zakupie narzędzi pracy i sprzętu domowego” – napisał duchowny.

Gwałtowne opady deszczu na przełomie czerwca i lipca spowodowały zagrożenie powodziowe także na Podbeskidziu. Woda przyczyniła się do dużych strat materialnych. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy Bestwinki. Żywioł podtopił tu kilka domów, ogrody, pola uprawne i drogi. Ucierpiały mocno także m.in. Czechowice-Dziedzice i Bielsko-Biała. Potoki i rzeki wezbrały w Kaniowie, Jasienicy oraz Andrychowie, powodując poważne straty.

12 lipca w diecezjach odbędzie się zbiórka do puszek Caritas. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione materiały do remontu, doposażenie mieszkań, sprzęt AGD, pasze, węgiel, wyprawki szkolne dla dzieci.

Nadal można wysyłać SMS o treści „Pomagam” pod nr 72 902. Można także wpłacać pieniądze na konto Caritas Polska: Caritas Polska, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem: „Powódź Południe”.

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.