czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Rozrywka

  • 15 marca 2010
  • wyświetleń: 1553

Za nami konkurs wiedzy o Wyspach

10 marca już po raz dziewiąty w LO im. M. Skłodowskiej odbył się anglojęzyczny Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa oraz Republiki Irlandii pod patronatem Starosty Bielskiego. Organizatorem i pomysłodawcą cyklu konkursów jest anglistka LO Katarzyna Ożóg-Gilowska.

Reklama

W tegorocznej edycji rywalizowało dziewięć drużyn – klasy 1 b,c,d,e, 3d ze LO im. M. Skłodowskiej-Curie, reprezentacja Zespołu Szkół „Silesia” oraz gimnazjaliści – z GP Nr 2 im. J. Kusocińskiego, GP Nr 3 I. Łukasiewicza i Zespołu Szkół w Zabrzegu. W imieniu starosty konkurs uroczyście otworzyła Zofia Jonkisz – pełnomocnik Zarządu Powiatu ds. Oświaty.

Mariusz Hanulak- prowadzący konkurs zapowiedział zespół „ Pipes &Drums” – półfinalistę programu „Mam talent”, który pojawił się na sali przy ogromnym aplauzie gości i uczestników konkursu. Sala wypełniła się dźwiękami dud szkockich i werbli. Tomasz Ujma szef zespołu przytoczył kilka historycznych anegdot związanych z wygrywanymi tradycyjnymi pieśniami szkockimi znanymi na całym świecie jako hymny kościelne, pieśni pożegnalne, utwory weselne i taneczne, ale przede wszystkim są to marsze wojskowe, z których najstarsze miały nawet 300 lat.

Jury w składzie: Katarzyna Ożóg-Gilowska LO im. M. Skłodowskiej-Curie, Monika Kłyszewska GP Nr 2, Ilona Fender z ZS z Zabrzega oraz przedstawiciele uczniów: Dawid Pawłowski – reprezentant SU i Mirella Dopart oceniało drużyny rywalizujące w sześciu punktowanych konkurencjach. Klasowe klany prezentowały swoje barwne historie i związane z nimi nazwy klanów, odśpiewały hymn, prezentowały herby omawiając szczegółowo ich symbolikę nawiązującą do filozofii życiowej każdego z klanów. Do zadań praktycznych uczestników należało również odtańczenie tańca szkockiego lub irlandzkiego do tradycyjnej muzyki. Ta część prezentacji była najbardziej oklaskiwana przez audytorium. Klany prezentowały i omawiały w intrygujący i interesujący sposób swoje tradycyjne stroje szkockie. Ale tak naprawdę o zwycięstwie decydowała część testowa konkursu: sprawdzian ze znajomości i rozpoznawania struktur leksykalno-gramatycznych oraz quiz ze znajomości realiów geograficznych, społeczno-historycznych, kulturowych krain Wysp Brytyjskich. Drużyny wybierały pytania o jednym z trzech poziomów trudności: za 1,2, i 3 punkty. W tej konkurencji najlepiej wypadła zwycięska drużyna klasy 1c w składzie: Katarzyna Chmiel, Anna Nieckarz, Bartłomiej Kopeć, Wojciech Rąbel, Agata Kłaptocz.

Drugie miejsce zajęła klasa 3d natomiast trzecim podzielili się GP nr 2 im. J. Kusocińskiego oraz drużyna z klasy 1e z LO. Laureaci konkursu otrzymali nagrody: książki (słowniki), testy językowe z płytami CD, torby i inne nagrody rzeczowe.

Swe drużyny dopingowali angliści oraz dyrektorzy szkół. Byli to, między innymi, Barbara Parchańska- dyrektor ZS w Zabrzegu, dyrektor LO – Jan Bieroński, Marcin Szkucik i Ewa Zemanek. Językiem obowiązującym w trakcie konkursu był oczywiście angielski. Na uwagę zasługuje wysoki poziom wiedzy uczestników, którzy oprócz biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim i szeroką wiedzą historyczną, wykazali się ogromną inicjatywą, kreatywnością zdolnościami wokalnymi, talentami aktorskimi i plastycznymi. Gimnazjaliści byli bardzo dobrze przygotowani z części zadaniowej i nie ustępowali pola starszym kolegom ze szkół średnich.

Przygotowanie się do konkursu było dla nas prawdziwym wyzwaniem. Wymagało dużej pracy całego zespołu, ale było warto. Nauczyliśmy się wiele o Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii. Skonfrontowaliśmy swoją wiedzę i znajomość języka z wiedzą drużyn z innych szkół. W trakcie konkursu panowała wyjątkowa atmosfera. Jest to dla nas wartościowe doświadczenie i już teraz deklarujemy swój udział w przyszłym roku - mówi jedna z uczestniczek konkursu.

Konkurs motywował uczestników: uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poszukiwania informacji w różnych źródłach literackich, umożliwił im sprawdzenie praktycznej znajomości języka w sytuacjach komunikacyjnych. Celem konkursu było także rozwijanie wśród uczniów kompetencji interkulturowej czyli postawy otwartości i ciekawości wobec innych kultur. Taki sposób uczenia przynosi trwałe efekty bo jak powiedział Johann Wolfgang von Goethe „Ten kto nie zna języków obcych nie wie nic o swoim własnym języku”- podsumowuje tą edycję Katarzyna Ożóg-Gilowska.

Już dziś zapraszamy młodzież do udziału w przyszłorocznej jubileuszowej edycji konkursu.

aka / czecho.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.