Rozrywka

  • 23 kwietnia 2010
  • wyświetleń: 1084

Z dziejów ziemi cieszyńskiej

16 kwietnia w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład pt.: „Z dziejów ziemi cieszyńskiej”, prowadzony przez Kustosza Izby Regionalnej pana Erwina Woźniaka.

Słuchacze mieli możliwość dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Cieszyna. Cieszyn to miasto położone na granicy Polski i Republiki Czeskiej. Jego dzieje, według legendy sięgają roku 810, wtedy to trzej synowie Leszka III spotkali się po długiej wędrówce, a że bardzo cieszyli się tym faktem założyli miasto Cieszyn. Tak naprawdę początkiem dzisiejszego miasta jest Góra Zamkowa oraz wieś Podobora (Chotebuž, Rep. Czeska.).

To tu VI – V w. p.n.e. odnaleziono najstarsze ślady osadnictwa. W X wieku Cieszyn stał się grodem broniącym południowej granicy państwa polskiego. Rozwijające się podgrodzie utworzyło samodzielne miasto. Od roku 1290 Cieszyn stał się stolicą księstwa cieszyńskiego. Od czasów reformacji jest miastem bardzo zróżnicowanym pod względem religijnym i narodowościowym. Spór o terytorialną przynależność Śląska Cieszyńskiego doprowadził w roku 1920 do podziału, tzn. przedmieścia leżące na lewym brzegu Olzy weszły w skład Czechosłowacji i stały się odrębnie rozwijającym się miastem. Uczestnicy wykładu mogli również zobaczy monety przyniesione przez pana Woźniaka.

aka / czecho.pl, źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.