Rozrywka

  • 7 sierpnia 2010
  • wyświetleń: 1356

Haft i rzeźba w Książnicy Beskidzkiej

Maria i Czesław Kubikowie należą obecnie do grupy najbardziej aktywnych i znanych twórców na terenie powiatu bielskiego. Mieszkają i tworzą w Czechowicach–Dziedzicach.

Początkowo ich zainteresowanie sztuką ludową nie wynikało z przeświadczenia o konieczności kontynuowania lokalnych tradycji. Po prostu w pewnym okresie nabyte jeszcze w dzieciństwie umiejętności okazały się przydatne. Szybko jednak przerodziły się w mocne hobby. Spotkanie ze sztuką ludową przyniosło im wiele satysfakcji i umożliwiło, co często podkreślają, oderwanie się od codzienności, szarej rzeczywistości. Teraz jest sposobem na życie, a po zakończeniu pracy zawodowej – pozwoliło poznać wiele ciekawych miejsc, a przede wszystkim ludzi o podobnych zainteresowaniach i umiejętnościach.

Maria i Czesław Kubikowie chętnie biorą udział w konkursach, uczestniczą w kiermaszach, prezentacjach oraz targach sztuki ludowej. W konkursach na sztukę ludową – wojewódzkich, ogólnopolskich, międzynarodowych – często zdobywają nagrody i wyróżnienia. Zarówno indywidualnie, jak i wspólnie, ponieważ – jak na małżeństwo przystało – od początku wspierają się w swoich artystycznych poczynaniach.

Kwiatowe wzory autorstwa Marii Kubik najczęściej zdobią serwetki, bieżniki i obrusy. Preferuje tzw. biel na bieli, bo jest najbardziej elegancka, ale nie unika też haftów kolorowych. Różne wszakże są gusty i potrzeby odbiorców.

Czesław Kubik zaczął swoją przygodę z rzeźbieniem od bocianów wykonywanych z konarów drzew. Zresztą nadal stanowią istotną część jego oferty. Potem wyrzeźbił Frasobliwego – ten pierwszy ciągle stoi na półce obok kilku nowych, znakomicie pokazujący doskonalenie warsztatu. Następnie były anioły i dla równowagi – diabły. Soiste sacrum i profanum. Sporo jest w jego dorobku rzeźb o tematyce sakralnej – postaci świętych, a także szopki i kapliczki. Rzeźbi wyłącznie w drewnie lipowym, najczęściej są to niewielkie figurki. Wzory zmienia się stosunkowo często - jeden tylko jest stały – św. Franciszek.

Na wystawę eksponowaną w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku–Białej twórcy przygotowali zestaw prac, które doskonale ilustrują ich artystyczne dokonania. Obok haftowanych obrusów, bieżników, serwet, wspomnianej już bluzki z żabotem, rzeźb figuralnych o tematyce sakralnej i zwyczajowej, szopek oraz zabawek znajdują się prace zupełnie nowe w ich dorobku. Są to wizerunki Matki Boskiej z dzieciątkiem wykonane na płótnie ażurowym haftem richelieu oraz interesujące, pięknie malowane płaskorzeźby.

Wystawę dokonań artystycznych państwa Kubików otwierali m.in. Wicestarosta Bielski Mirosław Szemla, Członek Zarządu Powiatu Bielskiego Stanisław Pięta i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Leszek Miłoszewski. Wszyscy oni w ciepłych słowach wyrażali się o twórcach ludowych z Czechowic–Dziedzic.

aka / czecho.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.