Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA

Rozrywka

  • 19 października 2010
  • wyświetleń: 3273

Tajemnice Hallerczyka w książce

„Dziennik pociągu pancernego Hallerczyka” Józefa Jurczyka i Krzysztofa Margasińskiego to najnowsza, jeszcze ”ciepła” publikacja Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Z wielu powodów warta jest uwagi.

Tajemnice Hallerczyka w książce


Książka dotyczy pociągu pancernego Hallerczyk, na którym służbę pełniło wielu żołnierzy pochodzących z terenu naszej gminy i okolic. Jednym z nich był sierżant Józef Jurczyk z Zabrzega. To właśnie na podstawie jego „Dziennika” i„Pamiętnika” powstała książka. Jego wspomnienia są jedynym tak obszernym zachowanym dokumentem z polskiego pociągu pancernego.

Wiedza na temat polskich pociągów pancernych jest wciąż zadziwiająco niska, tematyka ta kryje wiele tajemnic. Powodem tego jest zniszczenie podczas II wojny światowej części materiałów i zdjęć dotyczących pociągów pancernych. Mimo to najnowsza publikacja miłośników historii Czechowic-Dziedzic pokazuje rzetelnie usystematyzowaną historię polskich pociągów pancernych. Publikacja ta pozwala poznać i zrozumieć ten mało dziś popularny temat. Opis wojennych zmagań dzielnej załogi Hallerczyka – dzięki zapiskom Józefa Jurczyka - tworzą opis bitewnej epopei obejmującego m.in. lata 1918- 1919 (walki polsko-ukraińskie), wojnę z Czechami, walki na Wołyniu z wojskami Semena Pelury czy rok 1920 i walki z bolszewikami. W książce znajdziemy również zarys historii polskich pociągów pancernych (1863-1920), a bogaty zbiór zdjęć tworzy unikatowy album.

Książkę wydano nakładem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach oraz Krzysztofa Margasińskiego.

SK

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.