• 15 września 2015
  • 22 września 2015
  • wyświetleń: 3826

Mistrzostwa Europy kajak polo

11 krajów i 21 drużyn uczestniczyło w Klubowych Mistrzostwach Europy w Kajak Polo (ECA Canoe Polo European Championships for Club 2015), które przez dwa dni - 19 i 20 września odbywały się w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie. Ich gospodarzem był Uczniowski Klub Sportowy Set Kaniów.

Klubowe Mistrzostwa Europy w Kajak Polo - 19.09.2015 · fot. Jerzy Zużałek

Mecze rozpoczęły się w sobotę o godzinie 8 rano i toczyły się na wszystkich boiskach aż do 19.00. Sobota była dniem pochmurnym, więc o tej porze widoczność była już znacznie ograniczona. W pierwszym dniu odbywały się eliminacje i rozegrano 47 meczów. W niedzielę również rozpoczęto o godzinie 8, a ostatni mecz finałowy zakończył się tuż przed 16. W sumie rozegrano 89 meczów.

Zawodniczki i zawodnicy UKS Set Kaniów grali ze zmiennym szczęściem. Największe nadzieje kibice wiązali z drużyną kobiet, chociaż i mężczyźni w bieżącym roku również zdobyli mistrzostwo Polski. Kaniowskie dziewczęta narobiły jednakże apetytów po zdobyciu srebrnych medali z reprezentacją Polski U21 w Mistrzostwach Europy, które odbyły się końcem sierpnia w Essen. W meczu półfinałowym z niemieckim Gottingen grały znakomicie. W normalnym czasie gry mecz zakończył się remisem 4:4, mimo prowadzenia przez większą część spotkania przez kaniowskie zawodniczki. "Złotą bramkę" zdobyła jednak niemiecka drużyna i Gottingen awansował do finału.

Klubowe Mistrzostwa Europy w Kajak Polo - 20.09.2015 · fot. Jerzy Zużałek

Zawodniczkom UKS Set przyszło walczyć z MOSW Choszczno o medal brązowy. I znów kibice przeżywali horror. Z prowadzenia 4:1 przez zawodniczki UKS Set zrobiło się 4:4. W dogrywce "złotą bramkę" zdobyły zawodniczki z Choszczna i to one stanęły na najniższym stopniu podium Klubowych Mistrzostwach Europy w Kajak Polo w kategorii kobiet. Bramki zdobyły: Klaudia Sachmerda, Gabriela Bazan, Sandra Pilarz - 2 dla UKS Set oraz Katarzyna Jarmarkiewicz, Monika Kulas i Katarzyna Stankiewicz - 3 dla MOSW Choszczno. Choszcznianki zrewanżowały się tym samym kaniowskim zawodniczkom za porażki w ostatnich finałach Mistrzostw Polski Seniorek. Zawodniczkom UKS Set Kaniów należą się jednak wielkie brawa, ponieważ są to młode dziewczęta a potrafią stawić czoła i grają, jak równy z równym z seniorkami. Występowały w składzie: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Monika Pacyga, Katarzyna Ciupak, Aleksandra Ciupak, Sandra Pilarz, Marlena Madej, Gabriela Bazan i Klaudia Gryz. Pierwsze miejsce w kategorii kobiet przypadło właśnie wspomnianemu wyżej niemieckiemu Gottingen, które wygrało w finale z francuskim Montpellier 3:2.

Wśród mężczyzn rywalizacja była znacznie większa, ponieważ rywalizowało ze sobą 17 drużyn w czterech grupach. Zawodnicy UKS Set Kaniów zajęli ostatecznie 8. miejsce, ale dostarczyli kibicom wielu emocji. Rozegrali porywający mecz z francuskim Montpellier. Tutaj również konieczna była dogrywka, a "złotą bramkę" zdobyli Francuzi. Trzecie miejsce przypadło Essen po zwycięstwie nad włoskim Chiaviari 7:6.
W finale znów konieczna była dogrywka. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowo. W drugiej przez znaczną część meczu prowadziła włoska Siracuza i wydawało się, że bez problemów zdobędzie Klubowe Mistrzostwo Europy. W końcówce do gry zabrali się jednak Francuzi z Conde/Vire i odrobili stratę dwóch bramek doprowadzając do remisu 3:3. W dogrywce pierwszą piłkę wygrali Włosi, jednakże nie wykorzystali bramkowej sytuacji i szybką kontrę przeprowadzili Francuzi i to oni cieszyli się z pierwszego miejsca. Włosi długo nie mogli po końcowym gwizdku uwierzyć, że przegrali wygrany mecz. No cóż ... gra się do końca, a w tym lepsi byli Francuzi. Pierwsze miejsce Conde/Vira (Francja), drugie Siracuza (Włochy), trzecie Essen (Niemcy).

W końcowych mowach, które wygłaszali: Grzegorz Kotowicz - medalista olimpijski, wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego, dyrektor COS W Szczyrku i radny powiatowy, Katarzyna Adamiec - członek Zarządu powiatu bielskiego, Artur Beniowski - wójt gminy Bestwina, Piotr Książek - przewodniczący Komisji Kajak Polo Polskiego Związku Kajakowego i Tony Griffin z Europejskiej Federacji Kajakowej wszyscy podkreślali znakomitą pracę, jaką wykonał Komitet Organizacyjny pod wodzą Bogusława Bajerskiego. Z kolei ze strony sportowej, dziękując zawodniczkom i zawodnikom za znakomite widowisko, jakie stworzyli rozgrywając mecze, wyrażano wolę, aby kajak polo stało się dyscypliną olimpijską, ponieważ z uwagi na swoją widowiskowość i emocje, jakich dostarcza kibicom z pewnością na to zasługuje.

Grzegorz Kotowicz przekazał na ręce Haliny Błaszkiewicz, prezes UKS Set Kaniów, list gratulacyjny od ministra sportu Adama Korola. Z kolei Halina Błaszkiewicz wręczyła pamiątkowy puchar i dyplom Tony Griffinowi, jako podziękowanie za pomoc w przygotowaniu Klubowych Mistrzostw Europy. I nie chodzi tutaj o pomoc typowo organizacyjną, ale o pracę fizyczną. Tony Griffin przyjechał do Kaniowa kilka dni przed Mistrzostwami i cały ten okres pracował fizycznie z innymi osobami pędzlem, młotkiem, kluczami, nożycami, sekatorem, itp. itd.

Firmy: Tedi Sport oraz West Polo ufundowały trzy kajaki dla uczestników Mistrzostw. Losowanie nastąpiło na zakończenie, a szczęście uśmiechnęło się, m.in. do zawodniczki UKS Set Kaniów, Katarzyny Ciupak.
W ceremonii zakończenia uczestniczyła Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie pod dyrekcją Urszuli Szkucik - Jagiełka. Puchary dla najlepszych drużyn ufundowali: I wicewojewoda śląski - Mirosław Szemla, który zaszczycił również swoją obecnością Ośrodek Rekreacji i Sportów Wodnych w czasie trwania Mistrzostw, starosta bielski Andrzej Płonka oraz UKS Set Kaniów.

Jacek Gruszka wraz ze swoim sprzętem sprawił, że na całym ORiSW było słychać muzykę oraz zapowiedzi spikerów zawodów, a z kolei tych obcojęzycznych zapewnił VOVERBIS oraz wcielili się w tą rolę wolontariusze. Wolontariuszami było również wielu młodych i starszych zawodników UKS Set Kaniów.
Ceremonii zamknięcia Mistrzostw dokonał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Bogusław Bajerski. Mimo, iż największe podziękowania za przygotowanie i przeprowadzenie Klubowych Mistrzostw Europy w Kajak Polo należą się właśnie jemu, to on sam złożył podziękowania wszystkim, którzy wspomagali go w tym dziele.

Kaniów kolejny raz pokazał, że niemożliwe jest możliwe. Pierwotnie gospodarzem Klubowych Mistrzostw Europy w Kajak Polo miało być francuskie St. Omer, potem Węgrzy, a ostatecznie Mistrzostwa odbyły się w małej wiosce w powiecie bielskim, w Kaniowie. Należy podkreślić i podziękować za to, że znacznej pomocy udzielił UKS Set Urząd Gminy w Bestwinie oraz Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie.