czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Sport

  • 5 maja 2007
  • wyświetleń: 1301

Rowerzyści znów pojadą do Gdańska

Rowerzyści znów pojadą do Gdańska
Wiślana Trasa Rowerowa prowadzi między innymi przez Czechowice.


Gotowy jest już śląski odcinek najdłuższej drogi dla rowerzystów w Polsce. Ma aż okóło 200 km! Wiślana Trasa Rowerowa ma swój początek przy źródle Wisły w Beskidzie Śląskim, zakończenie u ujścia rzeki w Morzu Bałtyckim. Odległość między startem i metą wynosi ok. 1,3 tys. km. Jej pokonanie na dwóch kółkach zajmuje z reguły kilkanaście dni.

Pomysł na stworzenie tak długiej trasy dla cyklistów pojawił się kilka lat temu. Już w 2004 roku grupa ok. 200 zapalonych rowerzystów, z dzisiejszą europosłanką Grażyną Staniszewską na czele, pojechała wzdłuż królowej polskich rzek.

- Rozwinięte rowerowo kraje w Europie mają tzw. szlaki narodowe. Na nich się wzorujemy, tworząc WTR - tłumaczyła posłanka.

Trasa prowadzi przez osiem województw. Pionierem w jej tworzeniu jest Śląsk, gdzie droga jest już szczegółowo opracowana - rozpoczyna się w Wiśle, biegnie m.in. przez Ustroń, Skoczów, Ochaby, Zebrzydowice, Milówkę, Bielsko-Białą, Czechowice-Dziedzice, Pszczynę, Goczałkowice-Zdrój aż do Jawiszowic.

- Wytyczyliśmy ok. 200 km tras. WTR musi być dla cyklistów bezpieczna, dlatego wytyczyliśmy ją wzdłuż już istniejących ścieżek bądź dróg mało używanych przez samochody - mówi Wiesław Wojtylak, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów z Bielska-Białej. Główny szlak łączący wszystkie miejscowości ma niecałe 70 km. - Poszczególne gminy chciały jednak, żeby dodatkowo poprowadzić rowerzystów w atrakcyjne miejsca w swoich regionach - dodaje Wojtylak. Po drodze jest co zwiedzać - obiekty sakralne, dużą liczbę kapliczek, miejsca pamięci narodowej, muzea, galerie, izby regionalne.

Poruszanie się po WTR jest ułatwione, bo jest oznakowana specjalnie zaprojektowanym logo. - Postawiliśmy 700 znaków - mówi Leszek Dadej z BTC. Identyczne tabliczki znajdą się na całej WTR.

Ta trasa rowerowa ma się stać jedną z większych atrakcji turystycznych w Polsce, przyciągającą gości z zagranicy. Będzie można przejechać całą lub krótkie odcinki. Po drodze dostępne będą mapy, foldery z zaznaczonymi punktami informacji turystycznej i napraw, noclegami dla rowerzystów.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.