czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 maja 2011
  • wyświetleń: 5309

Kaniów: oszustwo w sieci

Mieszkaniec Kaniowa z gminy Bestwina kilka dni temu padł ofiarą oszustwa na popularnym serwisie internetowym . - Kobieta podająca się za mieszkankę Słupska wyłudziła od mężczyzny 300 złotych pod pretekstem sprzedaży dekodera - powiedziała nam oficer prasowy bielskiej policji Elwira Jurasz.

Reklama

Pamiętajmy, że charakterystycznym elementem oszustwa internetowego jest konieczność podjęcia szybkiej decyzji o kupnie i co za tym idzie dokonania szybkiej wpłaty zaliczki, zadatku lub zapłaty za towar.

Oszuści internetowi doskonale orientują się w przedmiocie transakcji, wiedzą jak skutecznie manipulować kupującym - wprowadzają go w stan przeświadczenia o atrakcyjności oferty i wiary, że taka okazja już nigdy się nie powtórzy. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując ich nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

- Dlatego należy być ostrożnym przy zawieraniu transakcji przez internet, szczególnie trzeba uważać na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu jest takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziemy w historii transakcji danego sprzedawcy) - ostrzega Elwira Jurasz. Jeśli licytujemy w aukcji internetowej, warto poczekać do jej zakończenia zanim zdecydujemy się przelać pieniądze. Koniecznie sprawdźmy, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze; to również wskazuje na jego wiarygodność.

Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie dajmy się namówić na transakcję poza aukcją. Jeśli dostaliśmy maila z informacją o wygraniu aukcji, należy sprawdzić czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podano w niej numer konta, na który trzeba przelać należność. W razie wątpliwości warto nawiązać korespondencję ze sprzedającym. Nie wolno nikomu wysyłać kserokopii swoich dokumentów oraz podawać haseł ( na przykład po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych). W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego. Uczciwy sprzedawca nigdy nie ukrywa się jedynie za adresem mailowym lub numerem telefonu komórkowego; podaje adres domowy, często telefon stacjonarny, adres siedziby firmy, NIP i REGON lub też wskazuje inne osoby, które przeprowadziły z nim udane transakcje.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa poinformuj jak najszybciej administratorów do spraw bezpieczeństwa danego serwisu, zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją - dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp., zgłoś się wraz z dokumentami na policję. Zgłaszając zawiadomienie o przestępstwie należy podać: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę, nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy, sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail,
numer telefonu, adres, sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobranie.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.