Wiadomości

  • 22 maja 2011
  • wyświetleń: 4854

Kolejne zmiany w parku miejskim

Kolejne drzewa w naszych parkach w centrum miasta wzbogaciły się o zielone tabliczki dendrologiczne z nazwami gatunkowymi drzew w językach polskim i łacińskim. Wiosenny spacer alejkami parkowymi może być tym samym znakomitą okazją do zapoznania się z pięknymi okazami drzew.

Park Miejski, drzewo
fot. UM Czechowice-Dziedzice


Warto również przypomnieć nazwy gatunków drzew rodzimych takich jak: lipa drobnolistna, klon jawor, dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata, jesion wyniosły, czereśnia ptasia, grab pospolity, sosna pospolita, olcha czarna, buk pospolity, wiąz szypułkowy oraz gatunkami obcymi takimi jak: klon srebrzysty, dąb czerwony, robinia akacjowa, pochodzące z Ameryki Północnej oraz kasztanowiec biały pochodzący z Bałkanów, sadzony w Polsce od XVII w.

Drzewa pełnią bardzo ważną funkcję w środowisku. Należy również pamiętać o dużej roli drzew w bilansie wodnym. Drzewa zatrzymują wodę w środowisku, ograniczają szybki spływ wód z powierzchni utwardzonej. Silne deszcze spadające na dachy , place , ulice szybko spływają do kanalizacji deszczowej bądź do rowów i wtedy dla gleby jest to woda bezpowrotnie stracona. Natomiast uderzające krople o liście i gałęzie drzew rozpraszają się na drobne kropelki, które powoli ściekają na ziemię i wsiąkają w glebę, nie zachodzi przy tym wymywanie cząsteczek gleby. Powierzchniowa warstwa ściółki leśnej, parkowej o powierzchni 1 metra kw. może zatrzymać około 50 l wody deszczowej.

Biorąc pod uwagę wiele korzyści jakie czerpiemy z drzew warto posadzić swoje ulubione drzewo w ogrodzie, zapewniając mu dogodne warunki wzrostu, ale wcześniej należy zapoznać się z jego nazwą gatunkową, biologią i wymaganiami siedliskowymi.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.