czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 5 czerwca 2011
  • wyświetleń: 2638

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

W niedzielę kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach została poświęcona tablica pamiątkowa poświęcona ks. Antoniemu Macoszkowi.

Był to pierwszy proboszcz parafii. W tym roku mija 100. rocznica od jego tragicznej śmierci. Ks. Macoszek jest autorem pierwszego polskiego przewodnika turystycznego po Śląsku Cieszyńskim wraz z opisem topograficzno-etnograficznym i szkicem dziejów Księstwa Cieszyńskiego.

Był aktywnym turystą i krajoznawcą, jednym z animatorów polskiej zorganizowanej turystyki na Śląsku Cieszyńskim. Przeciwstawiał się germanizacji. Pomimo nacisków władz, uczył dzieci religii po polsku. Był inicjatorem powołania Komitetu Obywatelskiego, który sprowadził z Krakowa do Dziedzic siostry felicjanki. Ks. Macoszek zmarł w wyniku ran, odniesionych podczas napadu rabunkowego na jego probostwo.

nan / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.