czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 czerwca 2011
  • wyświetleń: 1902

By wakacje były bezpieczne

Okres wakacyjny to czas szczególny. Wielu z nas wyjeżdża na urlop. Dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dlatego policja zwraca się do mieszkańców z prośbą o przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Szczególną uwagę zwróćmy na te zachowania, które pozwolą dzieciom uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Dzieci szkół podstawowych powinny wiedzieć o:
* bardzo ostrożnym zachowaniu się przy spotkaniu swobodnie biegającego czy bezpańskiego psa, a także rozwadze przy zauważeniu innego dzikiego zwierzęcia (dzika, niedźwiedzia, żmii, osy czy szerszenia),
* ograniczonym zaufaniu i ostrożności w kontakcie z osobami obcymi, zarówno bezpośrednim, jak i poprzez internet czy telefon - dzieci nie mogą udzielać takim osobom informacji, dot. życia rodzinnego, oddalać się z nimi, przyjmować prezentów czy wsiadać do ich samochodu,
* zabawie i wypoczynku tylko w miejscach bezpiecznych: z dala od ruchliwej ulicy, placu budowy, pustostanów, urwiska czy jeziora,
* szczególnych zasadach zachowania obowiązujących w górach, w lesie czy nad wodą.

Gimnazjaliści powinni pamiętać o:
* właściwym przygotowaniu i ostrożności przy wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
* ostrożności w kontakcie z osobami obcymi,
* zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).

Młodzież szkół średnich powinna zaś pamiętać o:
* dobrym przygotowaniu do samodzielnego wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
* rozwadze w kontakcie z osobami obcymi, nie tylko dorosłymi, ale też i młodzieżą,
* zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez,
* zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).

Ze wszystkimi naszymi pociechami warto też porozmawiać o tym, jak powinni zachowywać się wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc, nie są prawidłowymi formami kontaktu międzyludzkiego - przypominają policjanci, którzy równocześnie życzą wszystkim udanych wakacji.

aka / czecho.pl, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.