Wiadomości

  • 8 lipca 2011
  • wyświetleń: 23430

Uwaga! Kleszcze atakują!

11 przypadków zachorowań na boreliozę odnotowała - w ubiegłym roku wśród mieszkańców Czechowic-Dziedzic - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej. W tym, jak na razie, do bielskiego sanepidu zgłoszono trzy przypadki zachorowania na tę chorobę. Jak poinformował nas bielski sanepid nie odnotowano zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu wśród mieszkańców czechowickiej gminy.

Rumień, kleszcz
Ukąszona przez zarażonego kleszcza mieszkanka Czechowic-Dziedzic z rumieniem pod lewym ramieniem. Potwierdzona borelioza. · fot. SK


Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to choroby, których powodem może być niewielki kleszcz. Wyczuwa on swoją ofiarę nawet z odległości 20 metrów (reaguje m.in. na temperaturę ciała, zapach potu i wydychany dwutlenek węgla). Najczęściej atakuje miejsce za uchem, na granicy włosów, pod kolanem lub w pachwinie.

Kleszcza możemy spotkać w lesie, na łące, działce itp. Dlatego podczas wycieczek wakacyjnych nie zaszkodzi zastosować płynu lub maści na odstraszenie owadów. Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę np. do lasu warto ubrać się w jasne kolory (łatwiej zauważymy intruza) i przede wszystkim chronić głowę. Warto założyć koszulę z długim rękawem, spodnie i obuwie utrudniając pajęczakowi dostęp do skóry. Po każdej wizycie na działce czy w lesie warto obejrzeć ciało oraz skórę głowy. Szczególnie dotyczy to dzieci.

Pamiętajmy, że ukąszenia kleszczy jest bezbolesne, bo jego ślina zawiera substancje znieczulające. Nie wszystkie są nosicielami groźnych krętków boreliozy i wirusów zapalenia mózgu. Szacuje się, że jest to ok. 10-15 proc. populacji tego pajęczaka. Jeden z leśników pracujący w lasach na terenie czechowickiej gminy, u którego w ubiegłym roku stwierdzono boreliozę śmiał się, że gdy z sanepidu zadzwoniono z pytaniem ile kleszczy go ukąsiło, zapytał... "chodzi o dzisiaj?".

Jeśli zauważymy na swojej skórze przyczepionego intruza nie panikujmy. Najlepiej usunąć go za pomocą pęsety. Zdecydowanym ruchem oderwać go od skóry (nie obracać). Smarowanie kleszcza olejem, kremem lub jego wykręcanie może spowodować wstrzyknięcie jeszcze większej ilości materiału zakaźnego (kleszcz wtedy "wymiotuje"). Jeżeli mamy kłopoty z usunięciem intruza warto skorzystać z pomocy lekarskiej. Trzeba również obserwować miejsce ukąszenia. Jeśli w ciągu kilku tygodni wystąpią objawy przypominające grypę (gorączka do 38°C, bóle mięśni, głowy, stawów, żołądka) trzeba skontaktować się z lekarzem, by wykluczyć zakażenie kzm. Z kolei jeśli w ciągu 1-5 tygodni pojawi się rumień również trzeba udać się do lekarza, bo być może mamy boreliozę. Warto też wykonać test (badanie z krwi) na obecność przeciwciał przeciw krętkom boreliozy.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.