czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 lipca 2011
  • wyświetleń: 11019

Zapora ma już 55 lat

21 lipca, mija dokładnie 55 lat, gdy został oddany do użytku Zbiornik Goczałkowicki (Jezioro Goczałkowickie).

zapora goczałkowice
Podczas modernizacji zbiornika w 2005 roku odnowiono koronę zalewu i "część spacerową" łączącą Goczałkowice-Zdrój z Zabrzegiem. Dzisiaj jest to miejsce rekreacji dla okolicznych mieszkańców. · fot. SK


Jak napisano w Dzienniku Zachodnim z 1956 roku "dziś popłynie woda z Goczałkowic do mieszkań i fabryk Śląska". Dzień później został otwarty wodociąg goczałkowicki. O tym jak wyglądało huczne otwarcie "naszej Zapory" również dowiadujemy się przeszukując archiwum ówczesnej prasy: "Uroczystego otwarcia pierwszej stacji pomp, która przez Paprocany i Mikołów będzie dostarczała wodę dla Chorzowa i innych miejscowości przemysłowych na Śląsku - dokonał wicepremier Piotr Jaroszewicz, któremu towarzyszył I sekretarz KW PZPR Józef Olszewski, sekretarz KW PZPR Korczyński i Mazelon, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Ryszard Nieszporek.

Zapora Goczałkowicka · fot. SK


Po meldunku kierownika zarządcy goczałkowickiej zapory inż. Władysława Trzmielewskiego, oddającego w ręce gości gigantyczną budowlę - wicepremier Jaroszewicz dokonał uruchomienia stacji pomp. Następnie w gronie robotników, techników i inżynierów budowy goście zwiedzili pozostałe zabudowania tego olbrzymiego obszaru, takie jak oczyszczalnie wody, filtry, przepompownie i inne inwestycje. W godzinach popołudniowych odbyła się akademia, w której udział wzięli goście, załoga oraz mieszkańcy. Po wspólnym obiedzie odbył się festyn z udziałem mieszkańców okolicznych miejscowości...".

Zapora powstała tam, gdzie znajdował się wieś Zarzecze. Dziś jej ocalały skrawek należy do gminy Chybie. Mieszkańcy Zarzecza są rozproszeni w 70 różnych miejscowościach. Ponad 55 lat temu, gdy podjęto decyzje o budowie sztucznego zbiornika był to wielki dramat dla wysiedleńców, którzy utracili swoją małą ojczyznę.
Zbiornik Goczałkowicki zaopatruje w wodę część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pełni również funkcje gospodarcze: przeciwpowodziowe oraz turystyczno-rekreacyjne.

SK / czecho.pl, źródło: G. Sztoler, „Śląsk”7/2011

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.