czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 lipca 2011
  • wyświetleń: 6744

Nowe oblicze Pałacu Kotulińskich

Czechowice-Dziedzice doczekały się miejsca, które z dumą mogą chwalić się gościom z kraju i zagranicy - informuje "Polska. Dziennik Zachodni". W wybudowanym w 1729 roku Pałacu Kotulińskich pod nadzorem konserwatora zabytków został urządzony ekskluzywny hotel. A w pałacowym parku, w starej kręgielni Kotulińskich, znalazła się restauracja.

Obiekt przy ul. Zamkowej przez lata był ruiną, która upominała się o remont. Przez długi czas był własnością gminy zarządzaną przez Administrację Zasobów Komunalnych. W 2001 roku kupiła go katowicka firma Pascal Construction, która planowała uruchomić w nim hotel. Jak czytamy w "Polsce. Dzienniku Zachodnim", firma wpadła jednak w kłopoty finansowe i w efekcie syndyk masy upadłościowej wystawił pałac na sprzedaż.

Nowym właścicielem została firma Polplast, której właściciele są mieszkańcami Czechowic-Dziedzic. W 2008 roku pod okiem konserwatora zabytków ruszyły prace budowlane. Wyburzone zostały budynki kręgielni i oficyny gospodarczej, które następnie zostały odtworzone zgodnie ze swoją pierwotną architekturą. W pałacu i dawnej oficynie gospodarczej znalazło się 29 pokoi. Każdy z pokoi jest inaczej urządzony - są np. pokój romantyczny, pokój różany, pokój kolonialny.

Obiekt czeka nie tylko na turystów, ale także na mieszkańców Czechowic-Dziedzic, dla których zawsze otwarty jest urokliwy pałacowy park wraz ze znajdującą się w starej kręgielni restauracją. Rewitalizacja pałacu pochłonęła ok. 14 mln zł - informuje "Polska. Dziennik Zachodni". Na inwestycję udało się zdobyć m.in. dotację unijną oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

aka / czecho.pl, źródło: Polska. Dziennik Zachodni

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.