czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 października 2011
  • wyświetleń: 6972

Park zamiast wysypiska?

Za 20 lat na terenie byłego składowiska śmieci w Czechowicach-Dziedzicach ma powstać park. Takie są założenia, by teren, na który przez 43 lata zwożono śmieci stał się miejscem zielonym, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy. W tym roku kończy się rekultywacja czechowickiego wysypiska śmieci przy zbiegu ulic Bestwińskiej i Legionów.

Reklama

wysypisko
Za 20 lat być może teren ten przestanie kojarzyć się mieszkańcom tylko z wysypiskiem śmieci · fot. nan


wysypisko
fot. nan


Od 1962 do 2005 roku zwożono tam odpady z czechowickiej gminy oraz sąsiednich. Pierwszym etapem rekultywacji, po zamknięciu składowiska, było wykonanie instalacji odgazowującej oraz przykrycie terenu cienką warstwa ziemi. Prace te zakończono w 2008 roku.
W grudniu następnego roku gminie udało się pozyskać pieniądze na dalszą rekultywację składowiska w ramach konkursu Gospodarka Odpadami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Projekt polegał na rekultywacji miejskiego wysypiska odpadów komunalnych o powierzchni 2,808 ha. Docelowym elementem rekultywacji było utworzenie i utrzymanie trwałej pokrywy roślinnej. W ramach projektu zasadzono ponad 4 tys. drzew liściastych i iglastych, wykonany został zbiornik wód opadowych oraz odwodnienie zrekultywowanego terenu.

nan / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.