Wiadomości

  • 2 listopada 2011
  • wyświetleń: 6030

Mogiły naszych bohaterów

Spacerując cmentarnymi alejami warto poszukać grobów mieszkańców czechowickiej ziemi, którzy zginęli w niecodziennych okolicznościach.

mogiła, pomnik, cmentarz
fot. SK


mogiła, pomnik, cmentarz
Mogiły naszych bohaterów · fot. SK


Jednym z takich grobów w północno-zachodniej części cmentarza przy kościele NMP Wspomożenia Wiernych jest wspólna mogiła dziewięciu strażaków, którzy zginęli tragicznie podczas pożaru w czechowickiej rafinerii w 1971 r. Znajduje się tam napis: Tym, którzy odeszli, abyśmy mogli żyć i pracować.

Na tym samym cmentarzu - przy alei prowadzącej w dół od XIX-wiecznej kostnicy - jest druga mogiła, w której znajdują się bezimienne prochy Legionistów, Powstańców Śląskich, Żołnierzy i Więźniów obozów koncentracyjnych. Spoczywają tam harcerze Rzeczypospolitej: Mieczysław Łaszczok, Stanisław Peterko, Franciszek Śleziński, dr Zenon Różewicz - zamordowani przez okupanta hitlerowskiego 13 listopada 1939 roku.

SK / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.