Wiadomości
- 11 listopada 2011
- wyświetleń: 13302
Tak wyglądał Pomnik Wolności
Pomnik Wolności w Dziedzicach został uroczyście odsłonięty 14 września 1924 roku. Znajdował się między kamienicą Krzysztoforskich a "Hotelem Gebauera". Dzieło artysty z Krakowa - Jana Raszki to symbol wdzięczności mieszkańców na pamiątkę wymarszu Legionistów w 1914 roku oraz przyłączenie ziemi śląskiej do Rzeczypospolitej. Pomnik został zniszczony przez Niemców we wrześniu 1939 roku.
11 listopada 1993 roku w miejscu, gdzie stał Pomnik Wolności upamiętniono go jego "cieniem". Trzy lata później zostały tam umieszczone oryginalne części pomnika i tablica informującą o jego historii.
Pod koniec października 1918 roku Czechowice i Dziedzice weszły w stan euforii patriotycznej. Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego kierowana przez ks. Józefa Londzina, Jana Michejdę i Tadeusza Regera przejmowała władzę na Śląsku Cieszyńskim. Do rady wszedł również czechowicki wójt Józef Mola.
Mieszkańcy gmin Czechowice i Dziedzice na wielki wiec w Cieszynie, który odbył się 27 października 1918 r. przyjechali specjalnym pociągiem. Po objęciu przez Polaków władzy w Krakowie i w Cieszynie, na dworcu dziedzickim powstał komitet uzbrojonych kolejarzy, a w Czechowicach straż obywatelska.
W niedzielę 3 listopada przed dziedzickim dworcem odbył się wielki wiec polski, na którym przemawiał m.in. ks. Józef Londzin. Do końca tego dnia z budynków zniknęły wszystkie szyldy i napisy niemieckie.
Ostatnim akcentem w procesie przejmowania władzy było złożenia przysięgi przez wójtów: Józefa Molę z Czechowic i Pawła Kielocha z Dziedzic w dniu 5 listopada na ręce przedstawicieli Prezydium Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.
11 listopada 1918 Polska była niepodległa po 123 latach niewoli.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.