Wiadomości

  • 19 listopada 2011
  • 22 listopada 2011
  • wyświetleń: 17752

Tak wyglądała ul. Słowackiego

W ramach serii historyczne zdjęć Czechowic-Dziedzic przedstawiamy ulicę Słowackiego u schyłku Monarchii Austro-Węgierskiej.

Słowackiego, historyczne zdjęcie
Ulica Słowackiego u schyłku Monarchii Austro-Węgierskiej · fot. G.M. Chromik, Czechowice-Dziedzice i okolice.


Słowackiego, Czechowice-Dziedzice, deptak
Tak wygląda dzisiaj · fot. SK


Po prawej stronie dom nr 150, należący do Karla Habermanna, w którym mieściła się po prawej piekarnia, a po lewej znajdował się skład wędlin. Dom ten wzniesiono w roku 1899.

Dalej nieistniejący już dziś parterowy drewniany budynek nr 127 i piętrowy dom murowany nr 126, należący do Heitnerów. Domy te nabyli w roku 1911 od ich fundatora, Pinkusa Langsama, który zbudował je w 1892 r. W domu nr 126 mieściła się gospoda, był tam także hotel.

W domu nr 127 do 1904 r. był warsztat szewski Mordko Schudmaka, sklep Leopolda Hankama (od 1897) i handel węglem Langsama. W środku zdjęcia widać dworzec, po prawej zaś fragment hotelu Davida Schneebauma i kamienica nr 158 (dziś Słowackiego 5), zbudowana przez Aloisa Gebauera w 1902 r. Kupiec z Oświęcimia Leopold Halbreich miał tam handel drewnem.

SK / czecho.pl

źródło: G.M. Chromik, Czechowice-Dziedzice i okolice. Monografia historyczna do roku 1918.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj