Wiadomości

  • 19 listopada 2011
  • 20 listopada 2011
  • wyświetleń: 3975

Zabrzeg: pożar sadzy w kominie

W piątek tuż po godz. 21.00 strażacy z OSP Zabrzeg gasili pożar sadzy w kominie. Do zdarzenia doszło na ul. Nadwiślanskiej. Na szczęście strażacy przyjechali w porę i nikomu nic się nie stało.

strażak, straż
Strażak dokonujący pomiaru stęzenia tlenku czadu przy pomocy urządzenia pomiarowego · fot. Archiwum PSP B-B


W tym sezonie na Podbeskidziu doszło już do 17 zdarzeń związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych bądź przewodów kominowych. W ubiegłym sezonie grzewczym tlenkiem węgla zatruło się 86 osób w tym 32 dzieci, a 1 osoba - 24 letni mężczyzna poniósł śmierć.

- Najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. terma gazowa czy gazowy podgrzewacz wody. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności (pęknięcia, wykruszenia) braku konserwacji czy wad konstrukcyjnych. Dlatego nie należy wykonywać przeróbek kominów na własną rękę. Pamiętajmy, że nie wolno również zaklejać kratek wentylacyjnych ani okien.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) co najmniej raz w roku.

W przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m kwadr. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 000 m kwadr. przeglądy takie muszą być dokonywane dwa razy w roku - mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Patrycja Pokrzywa. I dodaje: - W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

- od palenisk opalanych paliwem stałym
- CO NAJMNIEJ RAZ NA 3 MIESIĄCE;

- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym
- CO NAJMNIEJ RAZ NA 6 MIESIĘCY;

- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
- CO NAJMNIEJ RAZ W MIESIĄCU JEŚLI PRZEPISY MIEJSCOWE NIE STANOWIĄ INACZEJ.

nan / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.