Wiadomości

  • 25 listopada 2011
  • wyświetleń: 2811

Podsumowanie policyjnej akcji

Policjanci z drogówki prowadzili wczoraj akcję pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem działań prowadzonych w ramach kampanii "2011 - rok pieszego" była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uświadamianie, pouczanie, a w skrajnych wypadkach karanie mandatami to sposoby wpłynięcia na świadomość pieszych i rowerzystów.

Policja, radiowóz
fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wspierani przez kolegów z oddziału prewencji i strażników miejskich zwracali szczególną uwagę na zachowanie pieszych i rowerzystów. Do najczęściej popełnianych przez nich wykroczeń zaliczano przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz pokonywanie przejść na czerwonym świetle. Ponad dwudziestu z nich ukarano mandatami za przechodzenie przez jezdnię w miejscu zabronionym i niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Pieszy, który zdecydował się pokonać przejście na czerwonym świetle zmuszony był zapłacić stuzłotowy mandat. Przejście przez jezdnię w miejscu niedozwolonym "kosztowało" go połowę tej sumy. Wobec jednego z niezdyscyplinowanych przechodniów skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

Dwóch rowerzystów pouczono. W czasie wczorajszych działań policjanci zwracali uwagę nie tylko na karygodne zachowania pieszych, ale i kierowców. Kilku z nich, którzy w rażący sposób naruszali bezpieczeństwo pieszych ukarano mandatami. Wśród popełnianych przez kierowców wykroczeń dominowało nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Kierowca, który nie zważając na przechodnia nie ustąpi mu pierwszeństwa na przejściu naraża się na mandat w wysokości 350 zł, a dodatkowo na jego konto wpisywanych jest osiem punktów karnych. Nie wspominając o zagrożeniu jakie powoduje - narażając pieszego na potrącenie i dotkliwe obrażenia ciała, które niejednokrotnie kończą się tragiczne. Podobne działania będą kontynuowane w najbliższym czasie.

Przypominamy o obowiązujących od 21 maja zmianach w przepisach, które dotyczą ruchu rowerów. Zgodnie z nowelizacją Ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym:
- dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszanie się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
- wyjątkowo kierujący rowerem może korzystać z drogi dla pieszych lub chodnika gdy: warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, gęsta mgła, gołoledź, silny wiatr, ulewa) z zachowaniem szczególnej ostrożności i obowiązku ustępowania miejsca pieszym. Kierujący rowerem jest obowiązany jechać wolno.
- kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower, powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

aka / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.