Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 stycznia 2012
  • wyświetleń: 4096

Górnictwo: walka z pylicą płuc

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Nadzór górniczy chce rozpocząć działania, które poprawią sytuację, dotyczącą chorób zawodowych. Według statystyk górnicy aż 13 razy częściej niż inne grupy zawodowe zapadają na choroby, związane z wykonywaną pracą - informuje Radio Express.

Najczęściej jest to pylica płuc, którą co roku wykrywa się u ponad 500 pracowników kopalń. Dlatego nadzór górniczy zapowiada walkę o zmniejszenie ilości zachorowań na pylicę płuc wśród górników w najbliższych latach.

Będzie to jednak o tyle trudne, że choroby zawodowe górników ujawniają się niekiedy kilka lub kilkanaście lat po zakończeniu pracy zawodowej. Dlatego Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach przygotował już propozycję nowych przepisów dotyczących profilaktyki pylicy płuc.

Projekt został przekazany do Ministerstwa Gospodarki, gdzie prowadzone są prace nad nowymi przepisami BHP dla zakładów górniczych. Chodzi m.in. o ograniczenie pracy górników w miejscach dużego zapylenia. Dyrektorzy Okręgowych Urzędów Górniczych mają wyznaczyć w nadzorowanych kopalniach rejony, gdzie stwierdzono największe przekroczenia norm zapylenia powietrza. Zostaną one objęte szczególnym monitoringiem.

aka / czecho.pl, źródło: Radio Express

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.