Praca Czechowice-Dziedzice Praca Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 lutego 2012
  • wyświetleń: 1721

Apel TOZ: ogrzej zwierzęta zimą

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce przypomina, że zima jest szczególnie trudnym okresem w egzystencji zwierząt Silne mrozy i obfite opady śniegu powodują, że zagrożenie to drastycznie wzrasta.

Inspektorat TOZ, co roku ratuje setki zwierząt od śmierci z powodu przemarznięcia organizmu lub wygłodzenia. Dlatego zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas gwałtownych spadków temperatury zadbać o naszych czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół.

Pamiętaj aby/że:
- zapewnić swojemu zwierzakowi (psu, kotu) ocieploną budę lub inne miejsce/pomieszczenie do przebywania poprzez wyłożenie jej/jego elementów wojłokiem lub kocem oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką.
- zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów - brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa, należy zapewnić mu dużo ruchu.
- podawać zwierzętom ocieploną wodę do picia.
- zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.
- zabrać kota i psa krótkowłosego do domu, a w przypadku wyjątkowych spadków temperatury wszystkie psy.
- pamiętaj, że koty wolno bytujące w miastach są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami - warto zapewnić im wejście do piwnicznych korytarzy w trudnym okresie zimowym.
- u ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii - sukcesywnie je dokarmiaj w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności
- zwierzęta gospodarskie nie mogą pozostawać bez opieki w otwartym terenie - należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną w przypadku stwierdzenia takiego faktu
- zapewnienie opieki nad bezdomnymi zwierzętami należy do zadań własnych gminy - o ile spotkasz potrzebującego podczas mrozu psa lub kota pamiętaj o telefonie do właściwego urzędu.
- wpłacić datek na schronisko dla bezdomnych zwierząt, które szczególnie w okresie zimowym jest przepełnione.

Towarzystwo zwraca się do społeczeństwa o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych. Nie bądźmy obojętni, pomagajmy sami lub prosimy zawiadamiać wszelkie służby odpowiedzialne za ochronę zwierząt w Polsce. Wszelkie dane dotyczące jednostek znajdziemy na stronie www.toz.pl.

aka / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.