Wiadomości

  • 7 lutego 2012
  • wyświetleń: 5005

Drzewo roku z Czechowic?

Urząd Miejski zgłosił w listopadzie 2011 roku do udziału w Konkursie Drzewo Roku 2012 lipy kandelabrowe rosnące na terenie Parku przy Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach.

Lipa, Pałac kotulińskich
Lipa kandelabrowa w parku przy Pałacu Kotulińskich · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Ogólnopolski konkurs - Drzewo Roku 2012 jest rozwinięciem programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja - Święto Drzewa. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu oraz wyłonienie najciekawszego, okazałego drzewa z historią w naszym kraju. Drzewo zgłoszone do konkursu powinno pobudzać wyobraźnię i scalać wspólnotę osób mieszkających w danym regionie.

Zgłoszone do konkursu lipy kandelabrowe przy Pałacu Kotulińskich zostały posadzone w części frontowej parku, w regularnych odstępach. Nasadzenia tego typu nazywa się boskietami. Korony drzew są charakterystycznie uformowane. Ich kształt to efekt specjalnego cięcia w kandelabry. To stara technika ogrodnicza, nadali je lipom rosnącym przed czechowickim pałacem Kotulińskich ogrodnicy ponad 200 lat temu. Wyglądają jak bonsai w powiększeniu a kształtem przypominają rozłożyste świeczniki. Sam pałac z otaczającym go pięknym drzewostanem stanowi miejsce natchnienia wielu artystów.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.