czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 19 marca 2012
  • wyświetleń: 5115

Warto być dobrym w ZSS nr 4

Zespół Szkół Specjalnych Nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski, w których uczy się blisko 0,5 mln dzieci bierze udział w akcji "Warto być dobrym" organizowanej przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO.

Zespół Szkół Specjalnych nr 4
Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach-Dziedzicach · fot. www.zss4czdz.pl


Jest to unikalne i innowacyjne przedsięwzięcie, które łączy w sobie promowanie wśród dzieci dobrych postaw z ciekawym podejściem do fundraisingu na rzecz projektów edukacyjnych w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu

Głównym elementem akcji jest konkurs, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną - rowerem górskim marki KROSS.

Od początku semestru dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków do końca roku w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower.

- Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcje i czyni nas szczęśliwymi. Nie zrobilibyśmy jej bez wsparcia sponsorów. Wierzymy, że skoro dzieci stać na takie poświęcenie to inni też będą chcieli wesprzeć tak dobrą akcję by za rok objąć nią coraz więcej szkół. Wyszliśmy jednak z założenia, że zamiast zdobywać od kilku dużych firm po kilka milionów złotych, lepiej będzie dać szanse każdemu do przyłożenia ręki do czynienia dobra a w szczególności osobom fizycznym i firmom lokalnym gdzie to dobro jest czynione. Bo zrealizować taką akcję przy wsparciu tysięcy mniejszych podmiotów i osób fizycznych da lepszy i trwalszy efekt by zarażać dobrem - mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia "Przyjazna Szkoła".

- Akcja "Warto być dobrym" jest doskonałą promocją postawy ukierunkowanej na potrzeby drugiego człowieka. W pędzie dnia codziennego zapominamy jak ważna jest solidarność, przyjaźń i współpraca z inną osobą. Nasi uczniowie tak zróżnicowani w swej niepełnosprawności, mający różne wzorce wychowania będą mieli możliwość doskonalenia wrażliwości i otwartości na potrzeby i problemy innych. Na co dzień obserwujemy duże zaangażowanie dzieci w pomoc mniej sprawnym kolegom, otaczanie ich opieką w sytuacjach dla nich trudnych. wykazują empatię w sposób naturalny bez bodźców ze strony dorosłych - mówi zastępca dyrektora mgr Zofia Łuszczak

Nasza szkoła jest zespołem szkół, w której uczą się uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu i autyzmem. Zespół składa się ze szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły zawodowej i przysposabiającej do pracy. Obecnie do zespołu uczęszcza 122 uczniów. Szkoła bierze udział w ogólnopolskich akcjach "Bezpieczna szkoła" i "Warto być dobrym". Prowadzone są zajęcia dodatkowe w ramach projektów unijnych z kapitału ludzkiego "Edukacja w powiecie bielskim drogą do sukcesu" i "Uwaga! Sposób na sukces".

Posiadamy nowocześnie wyposażoną pracownię komputerową ze stałym dostępem do Internetu. W ramach zajęć rewalidacyjnych prowadzimy m.in. terapię metodą Biofeedbacka i Tomatisa.

Zapraszamy na stronę internetową naszej szkoły www.zss4czdz.pl. Więcej o akcji znajdziecie również na stronie www.wartobycdobrym.pl.

Zespół Szkół Specjalnych nr 4

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.