Wiadomości

  • 19 marca 2012
  • wyświetleń: 5291

Likwidują i budują nowe szkoły

Niż demograficzny i zmniejszająca się liczba uczniów to główne powody likwidacji szkół ponadgimnazjalnych w Czechowicach-Dziedzicach, które zapowiada powiat bielski. Jednak obok likwidacji są plany powołania do życia nowych placówek.

31 sierpnia z mapy oświatowej szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście zniknie Zespół Szkół Handlowo-Usługowych, w skład którego wchodzą : Technikum Nr 3, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2, IV Liceum Profilowane, Szkoła Policealna, Szkoła Policealna Nr 3 dla Dorosłych i Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 3.

Dotychczasowi uczniowie Technikum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZSH-U będą formalnie kontynuować naukę w "Resortówce". Po przekształceniu w miejscu dwóch zespołów będzie funkcjonował jeden. Władze powiatu zapewniają, że zmiany nie wpłyną na poziom nauczania.

Nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi ZSH-U zostaną pracownikami ZSTiL. Stan zatrudnienia nauczycieli będzie znany po zakończeniu naboru do nowego Zespołu.

Z kolei w ZSTiL zostanie zlikwidowana Szkoła Policealna Nr 1 oraz II Liceum Profilowane. W ZS "Silesia" zostaną zlikwidowane Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 2 oraz III Liceum Profilowane.

Obok likwidowanych placówek w naszym mieście ma zostać utworzone m.in. Gimnazjum Sportowe. Obecnie w ZS "Silesia" przy współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym i Polskim Związkiem Judo funkcjonuje Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Dlatego władze powiatu rozważają pomysł utworzenia od 1 września GS.

Ostre cięcia oświatowe ominą w tym roku LO im. M. Skłodowskiej-Curie. W nowym roku szkolnym w "Gimplu" będzie ogłoszony nabór do czterech klas, mimo zmniejszającej się liczby uczniów w tej szkole (obecnie w klasach III jest 140 uczniów, a w 2011 było ich 180). Przy LO w tym roku ma zostać wybudowany kompleks boisk sportowych "Orlik 2012", na które uzyskano dofinansowanie.

Ponadto powiat bielski planuje wybudowanie nowego budynku Zespołu Szkół Nr 4, który jest szkołą specjalną. Najprawdopodobniej przy współpracy z gminą, która ma przekazać działkę, nowa szkoła powstanie w rejonie Pałacu Kotulińskich.

wak / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.