czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 lipca 2012
  • wyświetleń: 3593

System SMS nie ostrzegł o gradzie

Od dwóch lat w czechowickiej gminie działa Samorządowy Informator SMS. Dlaczego system nie ostrzegł mieszkańców przed gradobiciem, które nawiedziło czechowicka gminę na początku lipca? Obecnie w systemie jest zalogowanych 1164 mieszkańców.

Reklama

Możlliwe burze z gradem
Urząd wyjaśnia, że zagrożenia meteorologiczne trudno przewidywać.


Najważniejszym zadaniem systemu to informowanie mieszkańców na wypadek wystąpienia nagłych zagrożeń, takich jak na przykład powódź. To także informowanie o najważniejszych miejskich wydarzeniach.

Przypomnijmy, że na decyzję o uruchomieniu systemu wczesnego ostrzegania na telefony komórkowe mieszkańców gminy wpływ miała majowa powódź w 2010 r. System może ostrzec nie tylko przed wielką wodą, ale również wichurami, gwałtownymi burzami, dużymi awariami prądu, gazu, wody (w sytuacjach kryzysowych).

- Dlaczego system nie ostrzegł mieszkańców przed gradobiciem, które nawiedziło czechowicka gminę 3 lipca?

System powiadamiania o zagrożeniach działa w ten sposób, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przesyła komunikaty IMGW do Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego, a te z kolei przekazują je do gmin. W gminie Wydział Zarządzania Kryzysowego wysyła komunikat do mieszkańców.

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim - najtrudniej jest z przewidywaniem zagrożeń meteorologicznych. - Lakoniczny komunikat z IMGW jaki otrzymujemy w sprawie zagrożenia burzowego i gradobicia jest zwykle takiej treści, że na terenie województwa "przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu". Mało tego, przewidywania te nie do końca się sprawdzają. Wielokrotnie otrzymywaliśmy informacje o burzach, których nie było oraz odwrotnie - informuje czechowicki magistrat.

Dlatego - jak przekonują urzędnicy - trzeba poczekać na udoskonalenie prognoz pogodowych. - Gdyby powstał radar meteorologiczny na Skrzycznym wówczas informacje meteorologiczne byłyby precyzyjniejsze, bo dotyczyłyby terenu naszego powiatu. Jest na to szansa. Obecnie prowadzone są już rozmowy z Bielskiem-Białą i okolicznymi samorządami aby w przyszłości wybudować u nas taki radar - przekonują pracownicy UM.

Według Urzędu Miejskiego dzisiaj system może sprawdzić się zwłaszcza w przypadku zagrożenia powodziowego, bo jest to łatwiejsze do przewidzenia. System również informuje o większych awariach, a także ważnych miejskich imprezach.

W roku 2011 wysłano do mieszkańców 6 komunikatów, w tym 5 dotyczących zagrożeń, natomiast w roku 2012 do dzisiaj było ich 4, w tym 3 dotyczyły zagrożeń.

Koszt wdrożenia systemu w czechowickiej gminie to jednorazowa opłata licencyjna w kwocie 24 tys. zł oraz miesięczny abonament w wysokości ponad 300 zł.

Przypomnijmy, że aby zarejestrować się do systemu wystarczy wysłać na numer 661-000-112 SMS-a o treści "Tak.ok04". Koszt wysyłki - to zwykły standardowy koszt wiadomości bez jakichkolwiek dodatkowych opłat. W ramach systemu działają również dodatkowe podziały terytorialne na dzielnice miasta czy sołectwa. Lista kodów do poszczególnych osiedli lub serwisów jest zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Miejskiego - http://www.czechowice-dziedzice.pl

SK / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.