Wiadomości

  • 12 października 2012
  • 16 grudnia 2012
  • wyświetleń: 1784

Uwaga na trujący tlenek węgla!

Prawie 4 tysiące zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym ponad 2 tysiące poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych - to liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie grzewczym, czyli od listopada 2011 do marca 2012 w Polsce.

czad
fot. Komenda Główna PSP


Kampania społeczna "NIE dla czadu!", jaką już kolejny rok prowadzi Państwowa Straż Pożarna, ma właśnie za zadanie uświadomić istnienie tego zagrożenia. Patronat honorowy nad kampanią objął Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

Tylko na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego, strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla ponad 100 razy w minionym sezonie grzewczym. W środę strażacy interweniowali w Buczkowicach, gdzie pogotowie ratunkowe zabrało kobietę z objawami zatrucia tlenkiem węgla do szpitala. Prawdopodobnie CO powstał od piecyka gazowego umieszczonego w łazience. Straż Pożarna zaleciła przeprowadzenie przeglądu piecyka gazowego w łazience oraz przeglądu przewodów spalinowych przez uprawnione osoby.

Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

ab / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.