czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 listopada 2012
  • wyświetleń: 2506

O śląskich tradycjach w GP nr 1

W Gimnazjum Publicznym nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się niecodzienna lekcja regionalna. Gościem była Kazimiera Drewniok-Woryna - znana regionalistka, ilustratorka książek i malarka.

Reklama

Kazimiera Drewniok-Woryna
Kazimiera Drewniok-Woryna · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Kazimiera Drewniok-Woryna
Kazimiera Drewniok-Woryna z uczniami Gimnazjum nr 1 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Artystka opowiadała uczniom klas pierwszych i drugich o śląskich tradycjach, o czesko-morawskich i niemieckich wpływach kulturowych, o roli i sile ustnych przekazów. Piękne ilustracje zobrazowały opowieść o drewnianych kościółkach na Śląsku, o "mieszkańcach" przydrożnych kapliczek - o św. Jacku - patronie Śląska, o św. Nepomucenie, św. Bar-barze, św. Antonim i wielu innych nierozerwalnie związanych z codziennym życiem mieszkańców naszego regionu, a wszystko okraszone było poczuciem humoru, szacunkiem dla przeszłości i śląską gwarą.

Kazimiera Drewniok-Woryna odwiedziła także szkolną Izbę Regionalną i obejrzała plastyczne prace uczniów. Oprócz wspomnień z niezwykłego spotkania pozostały w szkole, podarowane przez panią Kazimierę, prace - ilustracje do wierszy ks. Jana Twardowskiego.

aka / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.