czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 19 listopada 2012
  • wyświetleń: 3110

Podatek od nieruchomości w górę

Przyszłoroczne stawki podatku od nieruchomości wzrosną o 5 procent. O podwyżce możemy przeczytać w "Gazecie Czechowickiej".

Reklama

Jerzy Durajczyk sesja rada miejska
Biciu po kieszeni osób chcących osiedlić się w gminie sprzeciwił się Jerzy Durajczyk · fot. Gazeta Czechowicka


Za metr kw. powierzchni budynków mieszkalnych trzeba będzie zapłacić 0,74 zł, a od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 21,82 za metr kw. Radni podejmując uchwałę zastanawiali się nad skróceniem okresu karencji w płaceniu podatku, bo w uchwale znalazł się zapis, że osoby, które oddają dom do użytku w 2013 roku, przez okres pięciu lat będą zwolnione z podatku. Oszczędności byłyby jednak znikome.

Biciu po kieszeni osób chcących osiedlić się w gminie sprzeciwił się Jerzy Durajczyk. - Jeśli ktoś buduje dom, to jest tak wyczerpany finansowo, że każda złotówka jest dla niego ważna. A co to da dla budżetu 10 tys. zł rocznie? - pytał retorycznie.

Za to podniesienie podatku mieszkaniowego nawet o jeden procent daje 100 tys. dodatkowych złotówek. Jednak podniesieniu stawki ponad poziom inflacji sprzeciwiła się skarbnik miasta. - Jeżeli będziemy mieć coraz wyższe stawki, to będziemy mieć coraz mniej pieniędzy, bo mieszkańcy nie będą płacić podatków - zauważyła Krystyna Wiącek, bo już teraz występują duże problemy ze ściągalnością.

Zygmunt Mizera postanowił zatem poszukać pieniędzy w innych kieszeniach. - Nie będę mówił, do jakiej grupy społecznej należą lekarze, ale najwyższy czas, mówiąc o dochodach gminy, podjąć decyzję dotyczącą próby zbycia naszych obiektów wynajmowanych różnym podmiotom działającym w sferze służby zdrowia, bo my z nich nic nie mamy - sugerował, gdyż krok ten podjęły wcześniej z dobrym skutkiem inne gminy.

źródło: Gazeta Czechowicka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.