czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 12 stycznia 2013
  • wyświetleń: 3872

50 litrów krwi na 35 lat

W grudniu odbyło się podsumowanie rocznej działalności Klubu Honorowych Dawców Krwi z całej gminy. Organizatorem tegorocznego spotkania - o którym możemy przeczytać w "Gazecie Czechowickiej" było koło im. Ludwika Hirszfelda przy czechowickim TRW.

Reklama

Lucjan Martyniak i Piotr Giemza
Lucjan Martyniak i Piotr Giemza · fot. Gazeta Czechowicka


Okazją do podwójnego świętowania była 35. rocznica założenia klubu. - Początki były trudne. Przez szereg lat zmieniały się nazwy firmy. Idea krwiodawstwa pozostała jednak ta sama - stwierdził przewodniczący Lucjan Martyniak.

W mijającym roku czechowiccy krwiodawcy brali udział w 17 akcjach. Zarejestrowane zostały 683 osoby, z czego lekarz dopuścił 527. Pozyskano blisko 253 litry krwi. - Dodatkowo oddaliśmy 50 litrów tego życiodajnego płynu w punktach krwiodawstwa w Bielsku-Białej i Pszczynie. Warte podkreślenia jest, że jedną trzecią ofiarodawców stanowią panie - poinformował L. Martyniak. - Nasi członkowie w kończącym się roku uczestniczyli także w zawodach wędkarskich i strzeleckich. Z dużymi sukcesami - dodał.

Podczas uroczystej gali wręczono nagrody i odznaczenia dla czołowych krwiodawców z Czechowic-Dziedzic. "Kryształowe serce" Zarządu Głównego PCK otrzymał L. Martyniak. Odznaczeniem Honorowym PCK II stopnia udekorowano Piotra Giemzę. Medale PCK IV stopnia otrzymali: Stanisław Mazur, Wiesław Płonka i Piotr Nowicki. Odznaki Honorowy Dawca Krwi odebrali: Danuta Jaromin, Dariusz Adamski, Arkadiusz Łukosz i Krystian Świętek.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia były doskonałą okazją do złożenia życzeń. Słowa otuchy, miłości i nadziei padły z ust m.in. burmistrza Mariana Błachuta, dyrektora personalnego TRW Dariusza Domina, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Krwiodawstwa Stefana Kurdeki oraz przewodniczącego Zarządu Oddziału Rejonowego PCK Bogdana Ogrockiego.

Z kart historii klubu im. L. Hirszfelda.

Klub powstał na bazie zbiorowej pierwszej akcji oddawania krwi w dniu 14 maja 1977 r. w Pszczynie. Pierwszymi dawcami byli: Zdzisław Stasicki, Zbigniew Chmielniak, Anna Pała, Edward Stachnik, Henryk Stachnik, Lucjan Martyniak, Wiesław Wątorek i Stanisław Guzy. Pierwszym prezesem Banku Krwi został Bolesław Pachla, a lekarzem prowadzącym Stanisław Gad. Po roku działalności w banku było już 15 litrów czerwonego płynu. W 1979 r. krwiodawcy uczestniczyli akcji oddawania krwi na rzecz poszkodowanych górników w wypadku w KWK "Silesia". W 1985 r. prezesem klubu HDK został Edward Stachnik. Wzrosła również ilość oddawanego naturalnego leku do 33 litrów. Od 1988 r. zaczęto organizować międzynarodowe Marsze Pokoju Bielsko-Biała - Oświęcim i pielgrzymki na Jasną Górę. Wtedy też klubowi nadano imię wybitnego immunologa Ludwika Hirszfelda.

Klub przechodził różne przemiany. Od Fabryki Samochodów Małolitrażowych nr 8, przez Fiat Auto Poland, do obecnego TRW. Od dwudziestu lat prezesem jest Lucjan Martyniak. W jego szeregach jest 49 krwiodawców, z czego 27 zasłużonych. Dotychczas zebrano 1400 litrów krwi.

źródło: Gazeta Czechowicka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.