czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 marca 2013
  • wyświetleń: 4422

Wiosenna integracja w przedszkolu

"Już pogoda jest przepiękna na powietrze pora wyjść... Dzień dobry Wiosno!" tym muzycznym powitaniem z wielką radością dzieciaki z Przedszkola Publicznego nr 11 z oddziałami integracyjnymi w Czechowicach-Dziedzicach powitały tak wyczekiwany przez wszystkich pierwszy dzień Wiosny.

Dzień w swojej aurze przypominał co prawda kolejny dzień Zimy ale śnieżny i mroźny poranek nie przeszkodził naszym dzieciakom wprowadzić iście wiosenny klimat. Dzieciaki ze wszystkich grup przedszkolnych przedstawiły swoje programy artystyczne, w których nie zabrakło wiosennych piosenek, tańców i inscenizacji.

Dzień 21 marca był dniem również szczególnym przez fakt uczestnictwa naszych przedszkolaków w przeglądzie występów artystycznych organizowanych z okazji "Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa" przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa- "Wielkie Serce" w ramach projektu "Wiosenne zabawy kulturalne", które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 5 w Czechowicach-Dziedzicach. Dzieciaki uczestniczyły w kampanii promującej ideę integracji. W trakcie uroczystości dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach tanecznych i plastycznych, spędzając miło i aktywnie czas.

Wiosenna integracja w Przedszkolu nr 11 · fot. Sylwia Mosoń


Dla nas samych nauczycieli, rodziców dzieci niepełnosprawnych niezwykle ważny jest fakt wdrażania dzieci z niepełnosprawnościami do optymalnego funkcjonowania w życiu społecznym. Stosunek do osób niepełnosprawnych ewoluował na przestrzeni wieków. W naszych czasach jest to w zasadzie pełna akceptacja osób niepełnosprawnych. Odkąd w naszym przedszkolu funkcjonują oddziały integracyjne, tj. od 2005 roku, zauważamy że dzieci wspaniale uczą się akceptacji, opiekuńczości i tolerancji względem swoich niepełnosprawnych kolegów i koleżanek. W naszym przedszkolu staramy się zapewnić fachową pomoc i nawiązywać współpracę ze specjalistami. Rodzice mogą liczyć na szczerą rozmowę , poradę pedagoga i psychologa.

Dzień dzisiejszy to etap prawa do integracji. Integracja oznacza życie pomiędzy innymi i z innymi, podejmowanie odpowiedzialności rodzinnych, społecznych i zawodowych zgodnie z ich możliwościami i chęciami, podobnie jak to robią inni obywatele. Integracja to nie tylko prawo do współżycia z innymi, ale i obowiązek społeczeństwa wobec tych osób, zapewnienie wszystkich tych dóbr materialnych i duchowych, z których korzysta człowiek pełnosprawny.

Uczmy się razem, patrzmy w przyszłość i integrujmy dzięki temu czeka nas lepsze jutro, lepsze dla naszych dzieci.

Sylwia Mosoń
Przedszkole Publiczne nr 11 z oddziałami integracyjnymi w Czechowicach-Dziedzicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.