czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 24 czerwca 2013
  • wyświetleń: 3109

PKM spółką prawa handlowego?

Sytuacja finansowa Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach nie należy do najlepszych. Ratunkiem dla PKM-u ma być przekształcenie firmy w spółkę prawa handlowego, które pozwoli na większe gminne dotacje.

pkm
fot. ab /czecho.pl


pkm
fot. ab /czecho.pl


pkm
PKM spółką prawa handlowego? · fot. ab /czecho.pl


Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach jest zakładem budżetowym gminy. Sytuacja prawna przedsiębiorstwa nie pozwala na dofinansowanie większe niż 50. procent poniesionych przez zakład kosztów. Ma to zmienić przekształcenie firmy w spółkę prawa handlowego.

- Może być taka sytuacja, że pod koniec roku PKM nie będzie miał środków na to, żeby funkcjonować na aktualnym poziomie - mówił podczas majowej sesji wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic, Maciej Kołoczek.

- Nie ma za bardzo innych możliwości, niż przekształcenie zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego. Oczywiście takich, które byłyby racjonalne z punktu widzenia mieszkańców. Można likwidować kursy i linie, zwalniać pracowników i podnosić ceny biletów, ale to nas chyba nie interesuje - dodał Maciej Kołoczek.

Tego dnia radni mieli podjąć uchwałę intencyjną, która pozwoli rozpocząć prace związane z przekształceniem PKM-u w spółkę prawa handlowego. Według założeń dyrekcji przedsiębiorstwa mogłoby to nastąpić z dniem 1 stycznia 2014 roku.

- Przyjęcie tej uchwały nic jeszcze nie przesądza. Pozwoli nam tylko przygotować się spokojnie do przekształcenia. Jeżeli w przyszłości nie będzie woli rady, to nie będziemy się przekształcać - tłumaczył dyrektor PKM-u, Jan Matl.

Wiele czasu w dyskusji poświęcono opinii jednego ze związków zawodowych, który w piśmie przekazanym na ręce Komisji Budżetu i Finansów wyraził obawy o przyszłość zakładu i pracowników.

- Związek proponuje i wyraża gotowość uczestniczenia w programie naprawczo-rozwojowym PKM, zwracamy się o rozważenie możliwości jego przeprowadzenia w obecnej formie organizacyjnej mając na uwadze dobro zakładu, załogi i mieszkańców - tłumaczą w piśmie związkowcy NSZZ Solidarność.

Radni byli oburzeni, że przed przystąpieniem do głosowania nie otrzymali pisma związkowców i tym samym nie mieli pełnych informacji na temat problemów w Przedsiębiorstwie Komunikacji Komunalnej.

- Wyrażam ubolewanie, że nikt nie wspomniał nam o tym, że takie pismo wpłynęło do urzędu. Wydaje mi się, że powinniśmy dostawać całość dokumentów przy podejmowaniu uchwały - mówił radny Krzysztof Bergel.

Ostatecznie po krótkiej przerwie radni otrzymali skserowane pismo związkowców i mogli podjąć decyzję. - Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma innej drogi niż przekształcenie PKM-u - uciął najstarszy w rajca, Fryderyk Czader.

Ostatecznie radni przyjęli projekt uchwały. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej może zatem przygotowywać się do przekształcenia w spółkę prawa handlowego.

ab / czecho.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.