czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 30 września 2013
  • wyświetleń: 5199

Bestwina: otwarto ośrodek Razem

Dla członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem" niewątpliwie był to najpiękniejszy i najważniejszy dzień od wielu, wielu lat. Grupowy dom stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie został uroczyście oddany do użytku i poświęcony.

Reklama

Ten szczęśliwy dla wielu ludzi dzień rozpoczął się Mszą św w bestwińskim kościele sprawowanej przez Ordynariusza Diecezji Bielsko - Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego, dziekana wilamowickiego ks. prałata Michała Boguty i proboszcza z Bestwiny ks. Cezarego Dulkę. Homilia księdza biskupa to określenie relacji jakie zachodzą między ludźmi zdrowymi a sprawnymi inaczej. Stosunek do ludzi chorych, upośledzonych jest lustrem naszego człowieczeństwa. W przestrzeni Pana Boga jest miejsce dla osób z różnymi zaburzeniami, a człowiek zraniony stanowi dla nas wyzwanie. Miarą człowieczeństwa jest opieka jaką otacza się najsłabszych i chorych, tylko gdy uznaje się prawa i godność najsłabszych uznaje się prawa człowieka - mówił w homilii ks. biskup.

Rangę celebracji podniosło sprowadzenie do Bestwiny relikwii św. abpa Józefa Bilczewskiego - jego osobę stowarzyszenie "Razem" wybrało na patrona domu.

Bestwina: otwarto ośrodek Razem · fot. Powiat


Sama budowa trwała pięć lat, lecz dzięki pomocy przede wszystkim rodziców chorych, wielu instytucji samorządowych, firm i osób prywatnych, pod dach budynku wprowadzi się 22 podopiecznych.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Tadeusz Sowiński wyjaśnia skąd wzięła się idea budowy tego ośrodka. - Nie jest to przecież obiekt, który ma służyć korzyściom materialnym, wręcz przeciwnie, generuje koszty utrzymania. Decyzję podjęto w trosce o tych najbardziej bezbronnych, którzy - gdy rodziców na świecie zabraknie - sami nie poradzą sobie w życiu. Rodziny pragnęły zapewnić im bezpieczne życie i co najważniejsze stały rozwój wspomagany przez terapię i rehabilitację. Dlatego też wewnątrz znalazło się miejsce dla sal warsztatowych, kuchni czy też estrady, gdzie grupa teatralna wystawi swoje spektakle.

Uroczyście wstęgę na otwarciu domu przecinali : ksiądz biskup Rakoczy, ks. Jan Nikiel, wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, starosta bielski Andrzej Płonka, prezydent Bielska - Białej Jacek Krywult i prezes Stowarzyszenia Maria Sysak - Łyp. Następnie pasterz naszej diecezji poświęcił dom, witraż św. abpa J. Bilczewskiego w sali widowiskowej oraz krzyże, które zawisną w pokojach podopiecznych.

Przemówienia wobec licznie zgromadzonej publiczności skierowali do Członków Stowarzyszenia parlamentarzyści, a Starosta Bielski A. Płonka gratulując skuteczności działania w trudnych gospodarczo czasach stwierdził, że choć obecny system prawny stwarza trudności w finansowaniu tego typu inwestycji, samorządy będą wspierały tak piękne i potrzebne dzieła.

W uroczystości oddania do użytku ośrodka dla niepełnosprawnych w Bestwinie uczestniczyli ponadto: Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Roman Migdał, Wiceprzewodniczący Rady Bogusław Stolarczyk i radna Powiatu Bielskiego Alina Świeży - Sobel.

Część artystyczną przygotowało koło teatralne podopiecznych stowarzyszenia "Razem", wystawiając wzruszające przedstawienie pt. "Życie". Muzyczny prezent ofiarował także zespół "Bel Canto" z gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie.

Jarosław Jesionka

źródło: Powiat pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.