czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 10 października 2013
  • wyświetleń: 8525

Sezon na grzyby trwa

W naszej gminie trwa sezon na grzyby. I choć to już październik, dzięki ładnej pogodzie w lasach, w Zabrzegu, Miliardowicach czy Bronowie wciąż można spotkać grzybiarzy.

Grzybobranie
Podgrzybki są bardzo popularnym rodzajem grzybów w lasach Nadleśnictwa Bielsko, w czechowickiej gminie. · fot. SK


Grzyby
fot. SK


- Podgrzybki, prawdziwki, borowiki czy maślaki - to grzyby, które w naszym regionie spotkać można najczęściej - mówi pani Helena z Ligota, która w tym sezonie zebrała już kilkanaście kilogramów grzybów. - To jeden z lepszych sezonów, w ostatnich latach, w naszych lasach. Jeśli ładna pogoda utrzyma się, to jeszcze przez kilka dni grzyby będą rosły. Ja co kilka dni wracam w tzw. pewne miejsca i wciąż rosną tam kolejne grzyby - dodaje pani Helana.

Leśnicy apelują o rozwagę podczas zbiorów. Jednocześnie przypominają aby nie podawać grzybów dzieciom. Pamiętajmy, że jeden duży kapelusz sromotnika (średnica ok. 10 cm) może zabić nawet trzy osoby dorosłe.

Najbezpieczniej jest zbierać tylko te grzyby, które od spodu kapelusza mają gąbkę. A i tak gdy nie jesteśmy pewni warto zapytać kogoś doświadczonego czy zajrzeć do atlasu grzybów. Jeśli mamy wątpliwości można zwrócić się do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z prośbą o poradę.

- Często trujące odmiany są łudząco podobne do jadalnych. I tak kanię można pomylić z muchomorem sromotnikowym, a z kolei z podgrzybkiem pomylić można borowika szatańskiego - przestrzega pani Helena.

Nie zbierajmy tych grzybów, których zwyczajnie nie jesteśmy pewni.

SK / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.