czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 listopada 2013
  • 24 listopada 2013
  • wyświetleń: 8501

Czy PKM zostanie przekształcone?

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej ma być podjęta uchwała w sprawie likwidacji i przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Reklama

PKM działa jako samorządowy zakład budżetowy. Na sesji, którą zaplanowano we wtorek 26 listopada, radni mają podjąć uchwałę, która przekształci PKM w jednoosobową spółkę z o.o, której jedynym wspólnikiem będzie gmina.

- Obecna forma prawna nie sprzyja prowadzeniu działalności w zakresie publicznego transportu zbiorowego w obowiązującym stanie prawnym jakim jest ustawa o finansach publicznych. Malejące wpływy ze sprzedaży biletów, wzrost kosztów utrzymania oraz brak możliwości pozyskania przychodów zewnętrznych nie wpływa korzystnie na sytuację ekonomiczną samorządowego zakładu budżetowego.

Głównymi trudnościami prowadzenia działalności PKM w obecnej formie jest mała efektywność działania w pozyskiwaniu dodatkowych źródeł przychodów, ograniczona możliwość pozyskania kapitału oraz ograniczenie działań tylko do zadań własnych gminy (wyłącznie w zakresie publicznego transportu zbiorowego), brak środków na inwestycje i brak osobowości prawnej. Uzasadnia to podjęcie działań w kierunku likwidacji PKM jako samorządowego zakładu budżetowego i przekształcenie w spółkę prawa handlowego
- czytamy w uzasadnieniu uchwały.

paw / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.