czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 13 grudnia 2013
  • wyświetleń: 3541

GP 3 z wizytą na Słowacji

Grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum Publicznego nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach udała się z roboczą wizytą do Koszyc na Słowacji. Był to pierwszy wyjazd w ramach międzynarodowej współpracy programu Comenius noszący nazwę "Autorytety młodych Europejczyków - dobre wzory, lepsza przyszłość".

Reklama

Wśród wyróżnionych uczniów, którzy wzięli udział w projekcie znaleźli się: Joanna Hoder, Sylwia Kościelny, Paulina Kozioł, Łukasz Krzymiński oraz Gabriela Wyrobek. Wraz z nimi udali się nauczyciele: główny koordynator projektu Ewa Dobija, Lucyna Paluch i Wojciech Kudrys. Podczas trwającego 6 dni pobytu w Koszycach uczestnicy spotkali się i pracowali ze swoimi partnerami z Grecji, Litwy, Niemiec, Słowacji i Turcji.

W trakcie zajęć, warsztatów oraz prezentacji uczestnicy doskonalili umiejętności językowe - niemiecki i angielski. Dyskutowano na temat roli autorytetu, idoli i wzorców w życiu młodych ludzi, mówiono o wartościach i cechach przekazywanych przez osoby godne naśladowania, prezentowano swoje kraje, miasta i szkoły.

GP 3 z wizytą na Słowacji


Już pierwszego dnia wszyscy uczestnicy zostali obdarowani wspólnym produktem: niebieską koszulką z logo. Autorką logo jest Weroniika Głowacka, uczennica GP3, której projekt został wybrany w międzynarodowym konkursie krajów partnerskich. W dniu poświęconym kulturze i tradycyjnym potrawom grupa z GP3 przedstawiła tańce i pieśni cieszyńskie oraz uraczyła pozostałych gości bigosem, góralskim serem i makowcem. Zarówno pokaz artystyczny, jak i potrawy, zyskały duże uznanie. Czechowiczanie w zamian mogli nauczyć się zorby, podziwiać tureckie tancerki, spróbować litewskiego sękacza oraz słowackich pierogów.

Ważnym wydarzeniem było spotkanie i wywiady z wybitnymi słowackimi sportowcami m.in. hokejowym mistrzem świata - Igorem Libą, a także z kapitanem narodowej żeńskiej drużyny koszykówki - Lucią Kupčikovą, mistrzem świata w skokach na nartach wodnych i stypendystą Ministra Edukacji - A. Vaško, uczniem szkoły, w której gościliśmy oraz J. Brutovskym mistrzem świata w futnecie.

Odbyły się także rozgrywki w badmintona czy kręgle oraz zwiedzanie starej, zabytkowej części Koszyc, które w tym roku noszą zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Miła, przyjazna atmosfera, wzajemny szacunek i tolerancja sprzyjały nawiązywaniu przyjaźni i sprawiły, że mimo różnic kulturowych, odmiennej historii czuliśmy, że podzielamy podobne poglądy i pragnienia.

Serdeczność i gościnność gospodarzy - rodzin, u których mieszkali uczniowie GP3 na Słowacji też była wyjątkowa, a nowi koledzy okazali się bardzo szarmanccy. W dniu wyjazdu ciężko było się rozstać, wymieniano adresy, robiono pamiątkowe zdjęcia, ale wszystkich pocieszał fakt,że już w marcu następne spotkanie w Turcji, a po nim "majówka" w Polsce.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie ". Patronat medialny nad projektem objęła Gazeta Czechowicka.

Lucyna Paluch

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.