Wiadomości

  • 1 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 7236

Pomnik trafi na wojskowy cmentarz

Prima aprilis:

W końcu doczekamy się realizacji uchwały rady miejskiej z 2008 roku, która zakłada, że w miejscu pomnika Braterstwa Broni ma powstać pomnik Wolności. Obecny monument zostanie przeniesiony na teren cmentarza żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej.

Powtarzające się akty wandalizmu na pomniku Braterstwa Broni zmusiły władze naszej gminy do ponownego rozważenia kwestii kontrowersyjnego monumentu. Temat czechowickiego pomnika był jednym z wątków posiedzenia Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, które odbyło się w lutym.

cmentarz żołnierzy radzieckich
Cmentarz żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej · fot. wikipedia.org


Podczas obrad wypracowano satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie. Pomnik Braterstwa Broni zostanie przeniesiony na zamknięty cmentarz żołnierzy radzieckich. Koszt transportu pokryje gmina Czechowice-Dziedzice.

pomnik braterstwa broni
Pomnik Braterstwa Broni · fot. ab / czecho.pl


W miejsce kontrowersyjnego monumentu, zgodnie z uchwałą rady miejskiej, powstanie pomnik Wolności, który został zniszczony przez Niemców we wrześniu 1939 roku.

ab / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.