czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 7 kwietnia 2014
  • 9 maja 2014
  • wyświetleń: 14320

Wicepremier w Czechowicach

Minister Infrastruktury i Rozwoju i Wicepremier RP Elżbieta Bieńkowska w piątek uczestniczyła w konferencji dotyczącej szans rozwojowych Powiatu Bielskiego, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach.

Reklama

Podczas spotkania przedstawione zostały projekty zrealizowane dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej. Należą do nich: Bielski Park Techniki Lotniczej Innowacji i Przedsiębiorczości, który jest zalążkiem tworzonej strefy gospodarczej, Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego, rozwój gospodarki wodno-ściekowej i transportu publicznego, zagospodarowanie parku na Osiedlu Północ oraz przebudowa budynku Miejskiego Domu Kultury.

Wspomniany został również projekt rewitalizacji dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach, który nie został zrealizowany ze względu na brak porozumienia pomiędzy lokalną władzą a zarządem PKP.

Elżbieta Bieńkowska z wizytą w Czechowicach-Dziedzicach - 9.05.2014 · fot. BM


Wicepremier Elżbieta Bieńkowska z uwagą wysłuchała prezentacji, a następnie odpowiadała na pytania. Burmistrz Marian Błachut jako pierwszy zabrał głos i poruszył temat remontu dworca PKP. - Co mamy zrobić? Z kim rozmawiać, żeby zmienić wizerunek naszego dworca? Pochodzi on z 1855 roku, wpisany jest na listę zabytków, a jego widok niestety jest przykry.

- Trzeba rozmawiać z zarządem kolei. Obecnie wielu dworców zarząd się pozbywa, jednak ma polecenie, by w taki sposób oddawać te obiekty, by nie było to zbyt duże obciążenie dla samorządów. Ponadto kolej ma pieniądze i sukcesywnie remontuje dworce w Polsce. Jedyną możliwością w tej sytuacji jest ponowne podjęcie rozmów z zarządem.

Na pytanie o możliwość budowy bezkolizyjnego skrzyżowania w coraz trudniej przejezdnych Czechowicach- Dziedzicach, wicepremier odpowiedziała, że w maju podpisana zostanie umowa na budowę skrzyżowania na ul. Lipowskiej. Projekt ma zostać zrealizowany do końca czerwca przyszłego roku. Przeznaczone zostanie na ten cel 12 milionów złotych.

-Dodatkowo na terenie gminy Wilamowice został przewidziany węzeł drogowy Stara Wieś, który jest brany pod uwagę we wszystkich wariantach przebiegu drogi S1, z którego potem będzie możliwa budowa dodatkowych połączeń - dodała Elżbieta Bieńkowska.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.