Wiadomości

  • 19 maja 2014
  • wyświetleń: 4156

Euroweek ze szkołą z Zabrzegu

Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Zabrzegu wrócili z obozu szkoleniowego "Euroweek - Szkoła Liderów" szczęśliwi i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

Warsztaty, które odbyły się w dniach 26-30 kwietnia w malowniczym Długopolu Dolnym na Ziemi Kłodzkiej, zorganizowane były Przez Europejskie Forum Młodzieży i współfinansowane przez Unię Europejską. Program "Euroweek" jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez kilkunastu młodych szkoleniowców EFM - wolontariuszy z całego świata: Turcji, Indonezji, Wietnamu, Rumunii, Łotwy, Portugalii, Austrii, Chin a nawet egzotycznej Kenii.

Euroweek ze szkołą z Zabrzegu · fot. Szkoła Podstawowa w Zabrzegu


Nasi uczniowie zostali przeszkoleni w następującym zakresie: konferencja prasowa, leadership (przewodzenie), praca i motywacja w grupie, prowadzenie negocjacji, prowadzenie autoprezentacji, debata, rola w grupie, szok kulturowy oraz dyskusja w grupie. Poza doskonaleniem tych umiejętności społecznych, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących prezentacjach dotyczących krajów pochodzenia wolontariuszy. Dzięki nim młodzież poznała różne kraje, ich położenie geograficzne, tradycje, historię i podstawowe zwroty grzecznościowe. W ten sposób uczniowie uczyli się akceptacji różnorodności kulturowej oraz rozbudzali swoje zainteresowania światem, jego bogactwem i pięknem.

Dzięki codziennym kontaktom z wolontariuszami oraz bezstresowej atmosferze, jaką tworzyli, uczniowie mogli przełamać barierę językową i rozwijać umiejętności komunikacyjne. Pogoda dopisała a uśmiech nie schodził z ich twarzy Poza intensywną pracą na zajęciach, młodzież mogła pozwolić sobie na chwilę oddechu podczas spacerów, codziennych wielokulturowych dyskotek i poznać muzykę oraz tańce narodowe z krajów wolontariuszy. Wszyscy świetnie się bawili na energizer’ach , wszelkiego rodzaju zabawach i grach sportowo-rekreacyjnych prowadzonych przez wolontariuszy. Największym wyzwaniem okazało się zadanie pt. Mission Impossible, w którym uczniowie wspólnymi siłami mieli podołać dziesięciu, wydawać by się mogło, niewykonalnym zadaniom. Śmiechu było, co niemiara!

Dodatkowym atutem szkolenia była możliwość poznania i podziwiania Kotliny Kłodzkiej podczas wycieczek do Bystrzycy Kłodzkiej oraz Kłodzka. Uwieńczeniem kilkudniowego obozu było wręczenie uczestnikom certyfikatów, a następnie wspólna ewaluacja warsztatów. Podczas pożegnania z wolontariuszami i zaprzyjaźnioną grupą z Malczyc popłynęły łzy - nawiązane przyjaźnie będziemy z pewnością podtrzymywać!

Udział młodzieży w programie "Euroweek" możliwy był dzięki nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Zabrzegu: pani Zycie Rojczyk, pani Katarzynie Spyra oraz pani Agnieszce Kopeć, które wyniosły z warsztatów wiele pomysłów na uatrakcyjnienie zajęć z uczniami.

Uczniowie i nauczyciele byli tak zadowoleni ze szkolenia, że szybko chcą wrócić do Kotliny Kłodzkiej na kolejny obóz.

Szkoła Podstawowa w Zabrzegu
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZS w Zabrzegu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZS w Zabrzegu" podaj