Wiadomości

  • 19 maja 2014
  • wyświetleń: 1569

Warsztaty literackie z Gimnazjum 2

Od 4 do 8 kwietnia młodzież Gimnazjum Publicznego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach przebywała na warsztatach polonistyczno-historycznych pt. "Śladami lektur obowiązkowych". W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili zamek krzyżacki w Gniewie. Do wieku XIII przeniósł nas wyjątkowy przewodnik (gra w zespole rockowym Chałturka), który opowiedział jego przedziwną historię.

Ogromem przytłoczył wszystkich zamek w Malborku, który składa się z trzech: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Zamku Niskiego. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno - rezydencyjnej w Europie. Dotknęliśmy miejsc, gdzie kręcono takie filmy jak: "Krzyżacy", "Pan Samochodzik i templariusze", "Królowa Bona", "Wiedźmin" i inne. Zamek jest tak wielki, że można go zwiedzać cały tydzień.

Swą niezwykłością jednak zadziwił wszystkich zamek na wyspie, w Trokach. Budowla ta jest dziś ważną atrakcją turystyczna Litwy. Wznoszono go w XIV i XV wieku. Niestety w XVIIw. popadł w całkowitą ruinę. Na szczęście odbudowano go w XX w. Swą wielkością, urodą i atrakcyjnością zadziwia do dzisiaj.

Warsztaty literackie z Gimnazjum 2 · fot. Bogumiła Łucka


Uczniowie zobaczyli też Wilno a w nim wieżę telewizyjną, Muzeum Mickiewicza, Wzgórze Trzech Krzyży, Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, Dom Juliusza Słowackiego, Katedrę, Uniwersytet, Cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę, Stare Miasto i wszystko, co można zobaczyć. Naszym przewodnikiem był Pan Jerzy Lipski, który z sercem opowiadał historię Wilna, recytował wiersze i śpiewał polskie i litewskie utwory. Polecamy go każdemu. Dzięki jego opowieściom zwiedzanie było bardzo atrakcyjne i ciekawe.

Warsztaty zakończyły się porannym spacerem po Warszawie. Nasza stolica o poranku jest cichym, spokojnym miastem, które nie różni się od naszych Czechowic-Dziedzic.

Warsztaty 2014 uważamy za udane. Należy dodać, że ośrodek, w którym przebywaliśmy napełnił nas spokojem i urokiem dzikiej przyrody. Okolice Sejn są wyjątkowe. Zobaczyliśmy domki wykonane z krowiego łajna i gliny. Zadziwimy Was, aby je wynająć, należy się zgłosić kilka miesięcy wcześniej. Ludzie z tych okolic są przemili. Dziękujemy opiekunom a zwłaszcza Stowarzyszeniu Obywatelskiemu Forum Samorządowe z Czechowic-Dziedzic za organizację i dofinansowanie naszych warsztatów. Ten wyjazd uważamy za zamknięty ale oczekujemy z niecierpliwością na następne. Myślimy, że będą równie udane i interesujące.

Bogumiła Łucka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.