Wiadomości

  • 24 maja 2014
  • wyświetleń: 3168

Zmagania młodych historyków

Pod patronatem Burmistrza Mariana Błachuta odbył się konkurs wiedzy o Czechowicach-Dziedzicach "Moje miasto", zorganizowany w Katolickim Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach.

Wsparcia merytorycznego konkursowi, w którym wystartowały trzyosobowe drużyny, z siedmiu czechowickich szkół podstawowych, udzieliło Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Przesłaniem konkursu była popularyzacja wiedzy o mieście, rozbudzanie zainteresowań historią "małej ojczyzny" wśród dzieci i młodzieży.

W pierwszej części konkursu uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w autokarowej wycieczce, której celem było poznanie najstarszej części Czechowic. Uczestnicy zwiedzili dwa najcenniejsze zabytki naszego miasta, czyli Pałac Kotulińskich i kościół pw. św. Katarzyny, wraz z cmentarzem. Po powrocie do gmachu Katolickiego Gimnazjum odbyły się zmagania konkursowe.

Konkurs wiedzy o Czechowicach-Dziedzicach „Moje miasto” · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Uczniowie stoczyli bardzo wyrównany pojedynek, wykazując się ogromną wiedzą na temat historii najstarszej części naszego miasta. Drużyny musiały wykazać się znajomością historii zabytkowych obiektów, wśród nich obok Pałacu Kotulińskich i kościoła pw. św. Katarzyny, znalazły się m.in. ruiny zamku Wilczków, XVIII-wieczne czworaki dworskie, dom ekonoma, krzyże cmentarne i kapliczki. Wśród pojęć, które musieli wyjaśniać uczniowie pojawiły się takie jak: ciemnica, marownia i wiele innych, dziś już zapomnianych określeń.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji laureatami konkursu "Moje miasto" zostali:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach

2. Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Londzina w Zabrzegu

3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Jana Brzechwy w Czechowicach-Dziedzicach

Oprócz laureatów w konkursie wzięły udział również: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 4 w im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Zofii Kossak- Szczuckiej w Ligocie.

Fundatorami nagród byli: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Katolickie Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach. Konkurs przygotowany został przez Zofię Barzyk, nauczycielkę historii w Katolickim Gimnazjum.

ŁP, KG

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.