czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 30 czerwca 2014
  • wyświetleń: 6660

Otwarto leśną ścieżkę edukacyjną

Pod koniec czerwca uroczyście otwarto i zaprezentowano leśną ścieżkę edukacyjną w Zabrzegu.

Leśna ścieżka edukacyjna w Zabrzegu - ulotka

Dzięki dofinansowaniu UE oraz współpracy Gminy Czechowice-Dziedzice i Lasów Państwowych - Nadleśnictwa Bielsko - poprowadzono od stadionu w Zabrzegu do wału zapory na Jeziorze Goczałkowickim ponad 3-kilometrowy szlak pieszo-rowerowy, wzdłuż którego postawionych zostało dziesięć tablic edukacyjnych o tematyce leśnej.

Poruszanie po lesie i ścieżce ułatwia kolejnych dziesięć tablic kierunkowych, zaopatrzonych w mapy. W niedalekiej przyszłości planuje się także - przy udziale młodzieży szkolnej, w ramach warsztatów edukacyjnych - dodatkowe oznakowanie całego szlaku znakami na drzewach wzdłuż ścieżki - podobnie, jak znakuje się szlaki turystyczne.

Otwarcie leśnej ścieżki edukacyjnej w Zabrzegu - 26.06.2014 · fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Spacerując po zabrzeskim lesie można teraz odbyć interesującą wycieczkę, podczas której można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o bogactwie przyrodniczym lasu, jego mieszkańcach, gospodarce leśnej oraz o tym, co i dlaczego w naszych lasach znajduje się pod ochroną. Szczęśliwcom i wszystkim tym, którzy uszanują podczas wędrówki przyrodę i leśną ciszę, może uda się nawet spotkać na swojej drodze przechadzającą się sarnę lub czmychającego między zaroślami lisa, a także - gdy uważnie wsłuchają się w odgłosy lasu - sprawdzić, czy aby z pobliża nie dobiega stukot dzięcioła...

Leśna ścieżka edukacyjna w Zabrzegu
fot. www.um.czechowice-dziedzice.pl


Ścieżka rozpoczyna się przy tylnej bramie stadionu w Zabrzegu, na końcu ulicy Spacerowej na linii lasu, gdzie ustawiono pierwszą tablicę z mapą ścieżki, a kończy na wale zapory (od strony Czarnolesia). Leśną ścieżkę edukacyjną w Zabrzegu można oczywiście przejść również w odwrotnym kierunku, niż zalecany. Do ścieżki prowadzą trzy alternatywne krótkie szlaki dojściowe - od głównej bramy stadionu w Zabrzegu (ul. Stadionowa), od Zespołu Szkół (ul. Pytla) oraz od wejścia schodami na wał zapory, na końcu ulicy Do Zapory (stąd można dojść na koniec ścieżki). Przyjezdni mogą tutaj pozostawić samochód i udać się na szlak pieszo. Na początku każdego szlaku z dojściem do ścieżki postawiono tablice z właściwą informacją i mapą, które wskazują, jak trafić na ścieżkę.

Taki spacer to doskonała forma rekreacji, a także możliwość do poszerzenia swojej wiedzy. Nie wspominając o tym, że to znakomita okazja do wspólnej, rodzinnej wycieczki!

Na końcu ścieżki, przy dziesiątej tablicy, na początku wału zapory na wszystkich wędrowców czeka pachnąca świeżością, okazała wiata rekreacyjna, gdzie można odpocząć tudzież posilić się uprzednio przygotowaną wałówką. Wrócić można skrótem do ścieżki lub wałem zapory i ulicami Do Zapory i Spacerową (vide - mapa), w zależności od punktu wyjścia i wybranej wersji przejścia. A wszystko w sielskiej scenerii malowniczych terenów zabrzeskiego lasu i Jeziora Goczałkowickiego.

Wykonawcą ścieżki była firma Kramabud z Czechowic-Dziedzic we współpracy z firmami Akces i Media Target, stroną edukacyjną tablic zajmowało się Nadleśnictwo Bielsko, a wizualną i plastyczną - Wydział Strategii, Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego we współpracy z Nadleśnictwem.

W ramach projektu wydano również ulotkę informacyjną (w załączniku po prawej stronie), dostępną też m.in. w budynku Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach - a od września w placówkach oświatowych na terenie gminy.

aka / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.