czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 września 2014
  • wyświetleń: 1392

Zawody Pożarnicze dla oldbojów

Za nami:

W sobotę, 27 września na boisku sportowym w Bronowie przeprowadzone zostaną kolejne, XI Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Oldboy im. Franciszka Waloszczyka. Zawody pod Patronatem Burmistrza Czechowic-Dziedzic rozpoczną się o godzinie 15.00.

W zawodach biorą udział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenowych i zakładowych jednostek OSP gminy Czechowice-Dziedzice, których drużyny składają się ze strażaków mających ukończone co najmniej 45 lat. Zawody te rozgrywane są od 2003 roku, a ich pomysłodawcą, wnioskodawcą i twórcą regulaminu był długoletni Komendant Gminny OSP w Czechowicach-Dziedzicach oraz Prezes i Prezes Honorowy OSP Czechowice, zmarły w 2011 roku, dh Franciszek Waloszczyk.

Wg pomysłu dh. Franciszka Waloszczyka zawody organizowane były pod nazwą "Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Oldboy o Puchar Burmistrza Czechowic-Dziedzic", jednak po śmierci ich pomysłodawcy, dla uczczenia jego pamięci oraz wkładu w organizację i powołanie zawodów, Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Czechowicach-Dziedzicach podjął uchwałę o zmianie, od IX edycji w 2012 roku, nazwy zawodów na występującą obecnie.

Zawody polegają na wykonaniu przez 7-osobowe sekcje ćwiczenia bojowego, polegającego na rozwinięciu linii gaśniczych od zbiornika wody do linii natarcia i strąceniu strumieniem wody tarczy oraz przewróceniu 5-ciu słupków. Rywalizacja polega na osiągnięciu najkrótszego czasu wykonania ćwiczenia.

- Główny cel zawodów to jednak nie "wielka rywalizacja", tylko pewna forma podziękowania dla wielu druhów seniorów, którzy ze względu na wiek czy stan zdrowia zakończyli już aktywny okres działalności bojowej w swoich jednostkach, ale nadal czują się strażakami i w innej formie spełniają statutowe obowiązki członka OSP - wyjaśnia Zbigniew Waloszczyk Przewodniczący Miejsko-Gminnej Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP w Czechowicach-Dziedzicach, kronikarz OSP Czechowice.

Zawody to również okazja do wzajemnych spotkań i wspomnień dawnych, strażackich działań oraz dobra, koleżeńska zabawa na świeżym powietrzu z coraz liczniejszym udziałem całych rodzin strażackich i społeczeństwa gminy.

BM / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.