czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 października 2014
  • wyświetleń: 3455

Gimnazjaliści z dwójki we Włoszech

6 września młodzież Gimnazjum Publicznego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczęła kolejną podróż z cyklu Zwiedzamy Europę. Organizatorką była nauczycielka geografii - pani Aleksandra Borgieł. Tym razem droga wiodła do Włoch.

Podróż rozpoczęliśmy 6 września o godzinie 14.00. Po dziewiętnastu godzinach byliśmy na miejscu. Pierwsze kroki skierowaliśmy do metra. Bez kłopotu dotarliśmy do stacji Colosseum. Nazwa sama wskazuje, od jakiego miejsca rozpoczęliśmy zwiedzanie Miasta Siedmiu Wzgórz. Odwiedziliśmy tam zabytki, których żaden turysta ominąć nie może. Tak więc zobaczyliśmy Ołtarz Ojczyzny, Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, Kapitol, Panteon i Fontanny: di Trevi i Czterech Rzek, by marsz przez Rzym zakończyć przed Bazyliką Świętego Piotra. Według tradycji, bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, który uznawany jest za pierwszego papieża. Jego grób leży pod głównym ołtarzem. Po zwiedzeniu tej pięknej świątyni, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Uczniowie PG 2 we Włoszech - 6-13.09.2014 · fot. PG 2


Kolejny dzień rozpoczął się wcześnie, a to dlatego, że po drodze do Sorrento chcieliśmy się zatrzymać w polskim zakątku ziemi włoskiej, czyli na Monte Cassino. Zwiedziliśmy Klasztor i polski cmentarz. Tam też uczniowie naszego gimnazjum, na grobie generała Andersa złożyli kwiaty i zapalili znicze. Stąd wyruszyliśmy do Sorrento. Jest to miejscowość położona nad Zatoką Neapolitańską. Słynie z przepięknych widoków, stąd też cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Oprócz urokliwych uliczek interesowało nas zregenerowanie sił. Uczyniliśmy to na plaży okalającej Morze Tyrreńskie. Na ciepłą wodę i wspaniałą pogodę liczyliśmy, ale czarny piasek trochę nas zaskoczył.

Piąty dzień wycieczki wymagał od nas dobrej kondycji. Najpierw spacerowaliśmy po Pompejach. Pompeje w czasie trzęsienia ziemi w 63 zostały zniszczone a następnie odbudowane. Podczas kolejnego wybuchu Wezuwiusza 24.08.79 miasto uległo kompletnej zagładzie. Zostało przysypane kilkumetrową warstwą popiołów wulkanicznych. Chociaż na ślady Pompejów natrafiono w XVI w., wykopaliska rozpoczęto dopiero w połowie XVIII wieku. Dobrze zachowane ruiny pozwoliły na rekonstrukcję budowli i odtworzenie życia codziennego miasta rzymskiego w I w.

Po południu wspięliśmy się na Wezuwiusza. Warto było! Wezuwiusz jest jedynym aktywnym wulkanem na kontynentalnej części Europy. Wiek najstarszych skał Wezuwiusza określany jest na ok. 200 tys. lat. Najbardziej znany jest z wybuchu, który nastąpił 24.08.79, w którym zniszczone zostały miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Ostatni duży wybuch został odnotowany w marcu 1944 r.

Ostatnim etapem podróży był Park Rozrywki Gardaland. Po świetnym przedstawieniu na dobry początek, bawiliśmy się przez cały dzień w trzech krainach tematycznych. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyła się kraina Adrenalina. Po zaliczeniu wszystkich atrakcji można było odwiedzić i pobawić się w krainach Fantasy i Przygoda.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak więc po siedmiu dniach wrażeń, wsiedliśmy do autokaru i 13 września w godzinach południowych, szczęśliwie wróciliśmy do Czechowic-Dziedzic.

Aleksandra Borgieł, Halina Krupnik

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.